Ćwiczenia na uda siłownia

0
1540
ćwiczenia na uda siłownia

Dość często, układając swoje plany treningowe, kompletnie zapominamy na nogach. Skupiamy się bardzo mocno na górnych partiach sylwetki, nie dbając o ogólny rozwój całego ciała. Silne ramiona, wyrzeźbione mocno barki i sześciopak na brzuchu zdecydowanie prezentują się imponująco, ale w połączeniu z wąskimi i szczupłymi nóżkami cała ich atrakcyjność gdzieś zanika.

Mocne i chociażby lekko rozbudowane nogi przydadzą nam się także w życiu codzienny.

Dzięki nim będziemy w stanie dłużej biegać, podnosić większe ciężary i z łatwością wykonywać większość typowych prac fizycznych. Ciężko jest powiedzieć, dlaczego w ogóle nawet osoby regularnie ćwiczące na siłowni niejednokrotnie zapominają o nogach. Niechętnie je trenują, dlatego ograniczają się do wykonywania zaledwie kilku powtórzeń na tą partię ciała, podczas gdy nigdy nie wystarczą one do tego, by móc zbudować solidne i wyraźnie zaznaczone mięśnie.

Dbając o swój wygląd, trzeba troszczyć się także i o te słabsze partie, a nawet kłaść na nie nieco większy nacisk. Jakie ćwiczenia na uda siłownia okażą się więc najbardziej efektywne? Jak trenować tą wymagającą partię ciała, by w krótkim czasie nabrała ona lepszego i atrakcyjnego wyglądu?

Ćwiczenie dolnych partii mięśniowych jest kluczowe, dlatego takiego treningu pod żadnym pozorem nikt nie powinien pomijać czy go unikać. To właśnie nogi utrzymują przecież ciężar naszego ciała. To one każdego dnia i to na każdym kroku wykonują bardzo ciężką pracę. Dbają nawet o naszą postawę, więc jeśli są słabe, możemy mieć tendencje do garbienia się i skrzywiania swojego kręgosłupa. Jeżeli wzmocnimy i rozbudujemy swoje mięśnie nóg, stajemy się też bardziej odporni na większość możliwych urazów.

Rzadziej będą nam dokuczać bóle stawów czy kości. Wzmocnimy bowiem wszystkie ścięgna i więzadła, które stanowią podstawę naszego całego ciała. Oczywiście na to wszystko wpłynie nie tylko sama siła i wielkość nóg. Nierzadko nawet najbardziej doświadczeni kulturyści, którym zazdrościmy imponujących sylwetek, nie są w pełni sprawni, bo nie dbają o wszechstronność swoich treningów.

anatomia człowieka

Planując je, skupiajmy się nie tylko na tym, by doprowadzić swoje nogi do szybkiego wzrostu, ale także na poprawieniu ich mobilności i elastyczności. Wysportowane uda i łydki sprawią, że w każdej chwili będziemy w pełni gotowi do spontanicznego wysiłku. Bez trudu podbiegniemy do odjeżdżającego pociągu lub wybierzemy się na piechotę do pracy czy sklepu, gdy tylko nasz samochód odmówi nam posłuszeństwa.

Jakie ćwiczenia na uda siłownia możemy zatem wykonywać?

Jeżeli nie jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z wolnym ciężarem i potrafimy operować hantlami i sztangą wyłącznie przy pracy nad górnymi partiami sylwetki, zanim zaczniemy wykonywać te wszystkie popularne przysiady, wykroki czy martwe ciągi, zacznijmy korzystać z funkcjonalnych maszyn. Znajdziemy je na każdej siłowni. Są one proste w użyciu i pozwalają na dokładne wyizolowanie konkretnych grup mięśniowych. Dzięki nim możemy skupić się wyłącznie na swoich udach, podczas gdy w takim przysiadzie praca wykonywana jest i przez nie, i przez pośladki oraz łydki, a nawet sam brzuch.

Planując swoje treningi na uda, koniecznie uwzględnijmy w nich przynajmniej kilka serii wykonywanych na maszynie na tzw. „czwórki”. Są to mięśnie, które znajdują się z przodu naszych ud. Stanowią sporą część naszej sylwetki, dlatego jeśli chcemy widocznie je wzmocnić, musimy zacząć nad nimi naprawdę solidnie pracować. Maszyna na czwórki zdecydowanie nam w tym pomoże. Jak z niej skorzystać? Otóż musimy usiąść na fotelu, położyć obie stopy na podłodze i wsunąć dolną część łydek pod specjalny wałek.

ćwiczenia na uda

Ustawmy sobie krzesełko tak, aby nasz kręgosłup był cały czas prosty, a uda z łydkami tworzyły kąt prosty. Rękami możemy złapać dwa uchwyty znajdujące się po obu stronach maszyny. Teraz zepnijmy brzuch, skupmy się na swoich nogach i starajmy się unieść wałek siłą swoich ud. Ćwiczenie powtórzmy dwanaście razy w trzech lub czterech seriach. Jeżeli z czasem ciężar okaże się dla nas zbyt lekki, powinniśmy go oczywiście zwiększyć.

Po przyzwyczajeniu się do korzystania z funkcjonalnych maszyn, spróbujmy włączyć do swojego treningu takie ćwiczenia na uda siłownia, które wykonuje się z wolnym obciążeniem. Mimo wszystko to właśnie one działają na nas najlepiej. Zmuszają nas do pracy różnorodnymi mięśniami, a także do trzymania napiętego brzucha i prostej sylwetki. W celu rozbudowania swoich ud powinniśmy wykonywać m.in. przysiady (zwłaszcza te sumo) oraz martwe ciągi i zakroki bądź wykroki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here