Tygodniowy plan ćwiczeń na siłowni

0
2029
plan ćwiczeń na siłowni

Teraz, gdy treningi sportowe na dobre wykorzeniły już ze świata sportu typowe cardio i aeroby, siłownie i klub fitness przeżywają okres swojej najwyższej popularności. Być może sam dałeś się wciągnąć w tą „modę” i postanowiłeś, że nie tylko schudniesz i pozbędziesz się fałdek tłuszczu, ale przy okazji zbudujesz sobie trochę mięśni i dzięki temu zdołasz osiągnąć lepsze proporcje całej sylwetki. Jeżeli masz zamiar po raz pierwszy udać się na siłownię, niczego jeszcze nie planuj. Odwiedź to miejsce i dokładnie się z nim zapoznaj.

Udaj się do każdej sali i sprawdź po prostu, jakim sprzętem dysponuje twój klub fitness. Przetestuj maszyny i dowiedz się, jak z nich korzystać, prosząc tutaj o pomoc trenera (zawsze znajdziesz go na każdej siłowni). Sprawdź także, jaką wagę mają poszczególne hantle, sztangi czy kettle. Następnie, gdy już zdobędziesz te wszystkie informacje, możesz spokojnie wrócić do swojego domu i zacząć układać swój tygodniowy plan ćwiczeń na siłownię.

O nic się jeszcze nie martw. Nawet jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z podobnym treningiem, zdołasz go dla siebie samodzielnie ułożyć. A jeśli tylko okaże się to dla ciebie zbyt trudne, zawsze będziesz mógł zgłosić się po pomoc do pracowników siłowni bądź indywidualnych trenerów personalnych, którzy wszystko ci dokładnie rozpiszą. Najważniejsze jest to, że chcesz coś ze sobą zrobić. Motywacja to klucz do sukcesu i to w każdej dziedzinie.

bieżnia, plan ćwiczeń

Na samym początku powinieneś określić swoje priorytety

Zapisując się na siłownię, na pewno myślałeś o osiągnięciu konkretnych celów. Być może zapragnąłeś poprawić swoją kondycję. W ciągu ostatnich paru miesięcy dostrzegłeś po prostu, że nawet podbiegnięcie do odjeżdżającego autobusu sprawia ci dużą trudność. Nie jesteś nawet w stanie normalnie bawić się ze swoimi dziećmi, bo po powrocie z pracy odczuwasz tak silne zmęczenie, że jedyne, na co masz ochotę, to na położenie się do łóżka i obejrzenie głupiego serialu. Skoro więc chcesz popracować nad swoją kondycją, musisz w tym celu wykonywać przede wszystkim typowe treningi cardio.

Sprawdź, jakimi cechami się one wykazują

Trenując cardio, powinieneś pilnować przede wszystkim swojego tętna. Kontroluj je na bieżąco. Pamiętaj, że podczas takich ćwiczeń nie powinno ono przekroczyć 70% twojego tętna maksymalnego. Zmieniaj również rodzaj aktywności. Jeżeli już bieżnia totalnie ci się znudzi, przerzuć się na orbitrek bądź rowerek stacjonarny. Takich ćwiczeń nie musisz nawet wykonywać na siłowni. Jeżeli szkoda ci pieniędzy, by kupować sobie miesięczny karnet, zainwestuj we własne urządzenie do treningów aerobowych. Za najprostszy i najzwyklejszy rowerek stacjonarny zapłacisz jakieś kilkaset złotych. Będziesz mógł ustawić go sobie przed telewizorem, aby połączyć przyjemne z pożytecznym – pracować nad swoją kondycją i jednocześnie relaksować się przy ulubionym serialu.

Skoro jednak zainteresował cię tygodniowy plan ćwiczeń na siłowni, najprawdopodobniej nie zamierzasz w ogóle wykonywać treningów aerobowych, a pragniesz skupić się na ćwiczeniach wzmacniających całe ciało i powodujących wzrost samych mięśni. Spróbuj teraz obiektywnie ocenić wygląd swojej sylwetki. Zwróć uwagę na jej najmocniejsze i najsłabsze strony. Jeżeli mimo prowadzenia siedzącego trybu życia udało ci się jakimś cudem wypracować dość dobrze zbudowaną górę ciała, bo np. twoja praca polega na podnoszeniu i przenoszeniu większych ciężarów, teraz powinieneś zadbać o równowagę i trenować przede wszystkim same nogi.

tygodniowy plan ćwiczeń na siłowni

Spraw, by twoja sylwetka nabrała lepszych proporcji. Nawet jeśli nienawidzisz ćwiczyć nóg, musisz się na nich skupić, skoro zamierzasz poprawić swój ogólny wygląd. Nie zapominaj jednak jednocześnie o górze twojego ciała. Pracuj nad wszystkimi mięśniami i rozwijaj je równocześnie, zapewniając sobie zrównoważone efekty. A jeśli twój tygodniowy plan ćwiczeń na siłowni składa się wyłącznie z jednego bądź maksymalnie dwóch dni wypełnionych aktywnością, poświęć je na wykonanie treningu całego ciała. Ułóż go z kilku ćwiczeń i trzymaj się ich przez parę miesięcy.

Notuj swoje wyniki ciężarowe i staraj się zwiększać stosowane obciążenie średnio co dwa tygodnie. Gdy tylko poczujesz, że ponownie stanąłeś w miejscu, zmień cały swój plan o sto osiemdziesiąt stopni albo zmodyfikuj jego intensywność. Baw się po prostu ćwiczeniami i tym całym światem sportu. Nie musisz do tego wszystkiego podchodzić zbyt poważnie – jeżeli nie będziesz czerpać przyjemności z tego, co robisz, szybko sobie odpuścisz i powrócisz do swoich dawnych nawyków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here