Ćwiczenia aerobowe na siłowni

0
1759
ćwiczenia aerobowe

Aeroby to ukochane ćwiczenia wszystkich kobiet. Niemalże tak samo chętnie wykonują je panowie, którzy chcą po prostu zadbać o swoją kondycję albo próbują wygrać ze swoimi nadprogramowymi kilogramami bądź oponką na brzuchu, która w oczach samych pań nigdy nie będzie atrakcyjna. Przed samym sezonem letnim na siłowniach można zauważyć cały wysyp nowych klientów. Wszyscy chcą walczyć o swoje lepsze sylwetki. Wszyscy chcą przygotować się do wakacyjnych wyjazdów, aby bez odrobiny wstydu założyć na siebie przepiękne stroje kąpielowe i w samym bikini paradować po nadmorskich plażach.

Ćwiczenia aerobowe na siłowni są najlepszym wyborem dla osób, które próbują schudnąć. Nie należy jednak z nimi przesadzać. Nie jest prawdą, że osoba, która każdego dnia będzie katować się kilkugodzinnym bieganiem bądź jazdą na rowerze, w ekspresowym tempie stanie się szczupła i zgrabna. Ten błędny sposób myślenia powielają jednak same kobiety. Rzadko kiedy łapią za sztangi czy hantle (mimo iż trening siłowy cieszy się coraz większą popularnością także i wśród pań), a wolą udać się do dobrze im znanej strefy z urządzeniami cardio i spędzić tam ładnych parę godzin.

Początkowo takie treningi dają im pewne efekty

Z czasem rezultaty ćwiczeń są jednak coraz mniej widoczne, a to skłania kobiety to podwyższenia czasu trwania treningu. Koniec końców musiałyby one przesiadywać na siłowniach od rana do wieczora, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Zbyt częste wykonywanie treningów aerobowych może nawet pogorszyć wygląd sylwetki. Podobnie jak z niczym innym nie należy z nimi przesadzać. A większość kobiet to właśnie robi.

Już kilkadziesiąt lat temu treningi aerobowe przeżywały swój okres sławy. Przekonywały do nich nawet dawne gwiazdy showbiznesu, które na płytach DVD lub nawet tych CD prezentowały zestawy ćwiczeń składających się na aerobik. Każda kobieta sięgała wtedy do tych źródeł. Kupowała te wszystkie kolorowe płytki, po czym rozkładała swój dywan na podłodze i ćwiczyła razem z ulubionymi gwiazdami, walcząc o swoją lepszą sylwetkę.

ćwiczenia aerobowe na siłowni

Potem, gdy świat dowiedział się o istnieniu innych metod treningowych, typowe aeroby zaczęły być wręcz negowane. Lekarze uznali, że nie są one w stanie spalać zbędnej tkanki tłuszczowej, dlatego osobom otyłym i cierpiącym na nadwagę zaczęto je po prostu odradzać. O ile jednak przesadne skupianie się na cardio nie da nikomu jakiś niesamowitych efektów, tak nie należy uważać, że kompletnie nie powinno się go wykonywać. Taki trening ma naprawdę spory sens, jeżeli jest praktykowany w odpowiedni sposób.

A co uznajemy za wysiłek aerobowy? Przede wszystkim ćwiczenia, przy których osiągamy około 70% naszego tętna maksymalnego, czyli jesteśmy w stanie rozmawiać normalnie z drugą osobą i w miarę spokojnie oddychać. Jeżeli zaczynamy przesadnie się męczyć, pocić i nie jesteśmy w stanie wydusić z siebie ani jednego słowa, wysiłek przestaje być aerobowy, a staje się typowym interwałem bądź sprintem.

Jeśli jednak chcemy wykonywać ćwiczenia aerobowe na siłowni, bo póki co boimy się udać na strefę z wolnymi ciężarami, postarajmy się je przynajmniej tak rozplanować, aby móc z ich pomocą spalać jak najwięcej kalorii w dłuższym przedziale czasowym. Jeżeli bowiem od samego początku będziemy spędzać na bieżni dwie godziny dziennie, już po dwóch tygodniach nasze efekty staną się kiepskie, a my nie zdołamy ich w żaden sposób poprawić.

na siłowni

Ludzkie ciało bardzo szybko przyzwyczaja się właśnie do treningów cardio. Im częściej i dłużej je powtarzamy, tym bardziej stajemy się oporni na ich działanie, dlatego potem możemy już nawet spędzać na rowerkach stacjonarnych całe dnie, a i tak nie chudniemy. Rozłóżmy sobie więc wszystko w czasie i od razu zaplanujmy swoje treningi na cały tydzień. W pierwszych dwóch tygodniach postarajmy się wykonać dwa, maksymalnie trzy treningi. Jeden z nich może trwać pół godziny, a drugi całą godzinę. Gdy już nasze ciało zostanie przyzwyczajone do nowej dla niego aktywności, zwiększmy intensywność wysiłku.

W trzecim i drugim tygodniu ćwiczenia aerobowe na siłowni wykonujmy przynajmniej cztery razy. Za każdym razem poświęćmy na nie około pół godziny. Następnie, gdy nasz progres ponownie się zatrzyma, dodajmy do swojego planu jeden trening lub zwiększmy czas trwania tamtych jednostek treningowych. Manewrujmy swoimi możliwościami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przesiadywać dłużej na siłowni, zawsze możemy zawiesić sobie poprzeczkę nieco wyżej i podkręcić tempo biegu lub jeździć na rowerku z dodatkowym obciążeniem. Każda taka wariacja umożliwi nam szybsze palenie kalorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here