Co to jest przedtreningówka i jak należy ją stosować?

0
2213
Co to jest przedtreningówka i jak należy ją stosować?

Osoby ćwiczące zmagać się muszą z wieloma przeciwnościami takimi jak: brak czasu, stres, odpowiednie marko posiłków oraz zmęczenie. Brak skupienia i niewystarczająca ilość snu, powoduje że trening nie będzie efektywny, osiągane wyniki będą gorsze, progresowanie i bicie rekordów zejdzie na dalszy plan, bo najważniejsza stanie się walka ze zmęczeniem. W chwilach gdy potrzeba extra porcji energii zawsze można sięgnąć po odpowiedni suplement, w tym przypadku po przedtreningówkę.

O co zadbać przed treningiem

Sport jest wymagający. By odnosić coraz lepsze wyniki potrzeba wielu wyrzeczeń, samodyscypliny, dobrze zorganizowanego czasu na treningi, odpowiednio przygotowanych posiłków, a także dobrze dobranej suplementacji. Regularne ćwiczenia według planu treningowego  i posiłek przed oraz po-treningowy, to minimum, które każdy ćwiczący musi uwzględniać w rytmie dnia. Warto zadbać o dobry odpoczynek by w pełni się zregenerować, jednak często zamiast tego nadrabiamy zaległości w serialach, sprzątamy, gotujemy, odpoczynek zostawiając na koniec listy TO DO. Przy takim trybie dnia, a nawet życia, suplementy dodające energii przed treningiem mogą okazać się konieczne.

Boostery treningowe czyli suplementy wykazujące działanie promobilizujące, poprawiają skupienie na treningu. Są to jednak preparaty, raczej dla ludzi już zaawansowanych w treningach, diecie i ćwiczeniach. W swoim pillboxie powinni mieć je uprawiający sporty wytrzymałościowe, fighterzy, trenujący sztuki walk, a także każdego kto chce szybko progresować w swojej dyscyplinie. 

Przedtreningówka dla fighterów – czyli jaka?

Część produktów dostępnych na rynku skupia się na pobudzaniu, poprawy skupienia, często też na poprawie i przyspieszeniu krążenia by mięśnie bardziej pracowały.

Substancją wykorzystywaną w większości przedtreningówek jest Beta-alanina, która odpowiedzialna jest za wytrzymałość oraz syntezę karnozyny czyli białka tworzącego włókna mięśniowe. Kolejnym składnikiem może być pochodna kreatyny, np. jabłczan kreatyny, poprawia ona przyswajalność innych substancji czynnych. Cytrulina, którą też możemy spotkać w składzie, jest związkiem z grupy aminokwasów, powoduje charakterystyczne „mrowienie” odczuwalne podczas szybszego przepływu krwi, którego przyczyną jest rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz lepsze ukrwienie pracującego mięśnia. Cytrulina ma dodatkowo działanie antykataboliczne, to znaczy chroni tkankę mięśniową przed jej rozpadem.

Niektóre produkty suplementowane przed treningiem np. przedtreningówka Activlab fight club kumite, są dostępne w formie wygodnych saszetek z proszkiem, które rozpuszcza się w wodzie około 30-40 minut przed treningiem. Ten sam producent oferuje produkt Activlab black wolf, który już można nabyć w formie podręcznego shota – już gotowego do wypicie, nie wymagającego mieszkania w wodzie.

Odżywki czy boostery stosowane przed treningiem to skondensowana ilość substancji, które umożliwiają prowadzenie wyjątkowo napiętego, czasem nawet ekstremalnego harmonogramu dnia urozmaiconego treningami, brakiem czasu na przygotowanie posiłków i regenerację. Minimalizują też znacznie efekty zmęczenie a po treningowego i poprawiają stan psychofizyczny. Trzeba pamiętać, że substancje zawarte w przedtreningówkach, przyspieszają krążenie podnosząc ciśnienie, dlatego warto stosować je z rozwagą.

Artykuł partnera.

[Głosów:0    Średnia:0/5]