Jak odpowiednio dobrać długość nart?

0
1097
Jak odpowiednio dobrać długość nart?

Zimowe szaleństwo na stoku to wielka frajda zarówno dla dzieci jak i tych trochę starszych. Początki w narciarstwie bywają trudne – żółtodziobom ciężko jest się odnaleźć w mnogości dostępnych sprzętów. Dobór nart to najważniejsze zadanie w kompletowaniu wyprawki początkującego amatora zimowego szaleństwa. Nie tylko początkujący powinni dobierać sprzęt z rozwagą – bardziej doświadczeni również powinni zwrócić tu szczególną uwagę, aby zapewnić sobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Jaka długość nart będzie odpowiednia?

Zasada jest prosta – narty mają sięgać do brody

Istnieje powszechnie znana zasada, iż narty powinny mieć długość sięgającą mniej więcej do brody właściciela. Podczas zakupów należy stanąć na równym podłożu, wyprostować sylwetkę i sprawdzić, czy długość sprzętu jest odpowiednia, umieszczając go tuż przy narciarzu, pod kątem prostym do podłoża. Jeżeli wahamy się między dwoma rozmiarami, lepiej będzie wybrać ten mniejszy, zwłaszcza, gdy narciarz jest początkujący. Krótsze narty są zdecydowanie lepsze do nauki, gdyż zapewniają większą stabilność i zwrotność.

Co jeśli długość nart okaże się źle dobrana?

Odpowiednia długość nart ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa użytkownika. Jeżeli po przymiarkach okaże się, iż deski są zbyt krótkie, nie jest to dużym problemem, zwłaszcza dla początkujących. Na krótszych nartach łatwiej jest bowiem utrzymać równowagę, nauczyć się skrętów i panowania nad nartami, a mięśnie w trakcie jazdy mniej się męczą. Z kolei zbyt długie deski mogą sprawiać kłopoty. Zapewnią one szybszą jazdę, ale mięśnie i stawy będą narażone na większe przeciążenia. Niedoświadczony narciarz na zbyt długim sprzęcie może mieć poważne kłopoty z utrzymaniem równowagi. W takiej sytuacji warto rozważyć wymianę sprzętu na lepiej dopasowany do użytkownika, zwłaszcza, gdy deski sprawiają wyżej wymienione problemy w trakcie jazdy.

Jakie płyną zalety z dobrze dobranej długości nart?

Odpowiednia długość nart zapewnia maksymalny komfort i radość z jazdy. Dzięki dobrze dobranemu rozmiarowi, początkujący mogą mieć ułatwioną naukę, a doświadczeni optymalne warunki do jak najlepszego wykorzystania własnych umiejętności. Dobra długość nart to mniejsze obciążenie dla stawów i mięśni i maksymalne bezpieczeństwo narciarza.

malamama.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here