Jak zrobić mydło domowymi sposobami?

0
731
mydło
fot. Pixabay.com

Czy wiecie, że mydło da się zrobić domowym sposobem? I to niejednym! To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce żyć w duchu zero waste, nie wydawać pieniędzy na to, co może samemu zrobić oraz komu zależy na byciu eko. Jak więc wykonać samodzielnie mydło? O tym przeczytacie w poniższym wpisie!

Przeczytaj też: https://www.um.pl/domowe-mydlo-jak-zrobic-i-co-musisz-wiedziec/

Jakich składników potrzebujesz do zrobienia domowego mydła?

Proces przygotowywania mydła domowymi sposobami jest dość długi, ale wart tego, aby się go podjąć. Mydło jest takim kosmetykiem, z którego korzystamy kilka razy dziennie. Warto więc postawić na takie, które wykonane z naturalnych składników, będzie dla nas zdrowym i bezpiecznym rozwiązaniem. Czego więc potrzebujemy do wykonania domowego mydła? Oto lista składników:

  • 450 g oleju kokosowego,
  • 390 g oleju palmowego lub innego oleju,
  • 595 g oliwy z oliwek,
  • 520 g wody destylowanej,
  • 250 g wodorotlenku sodu (ług),
  • 7 łyżeczek olejku eterycznego lub olejku zapachowego według własnego uznania.

Oprócz składników, będą nam również potrzebne niezbędne sprzęty. Jakie? Wśród nich należy w pierwszej kolejności wymienić duże naczynie, jak na przykład emaliowany garnek na zupę i miarkę lub małą miskę. Do tego przyda się również naczynie odporne na ciepło, najlepiej z uchwytem, ​​np. szklany dzban oraz silikonowa szpatułka. Niezbędny nam będzie również termometr do natychmiastowego odczytu temperatury oraz blender typu żyrafa. Aby odmierzyć składniki, nie możemy również pominąć wagi, która poda nam wagę w gramach, a także specjalna forma na mydło. Przyda nam się również papier woskowany lub pergamin, łyżeczka, stary ręcznik, ostry i cienki nóż, a dla bezpieczeństwa okulary ochronne i gumowe rękawiczki jednorazowe.

Przepis na domowe mydło krok po kroku

W pierwszej kolejności dodajemy wodorotlenek sodu do wody (pamiętaj, zawsze w tej kolejności!). Robimy to przy pomocy okularów ochronnych i gumowych rękawiczek. Taką miksturę dokładnie mieszamy, aby wszystko się idealnie rozpuściło. W garnku wytworzy się temperatura około 93 stopni Celsjusza. Miksturę należy więc schłodzić do około 40 stopni. Następnie rozpuszczamy oleje, które są w stanie stałym. Mieszamy je ze sobą i sprawdzamy temperaturę. Powinny mieć około 35 stopni. Gdy taką osiągną i taką temperaturę ma również zmieszany z wodą ług, możemy wlać ług do garnka z olejami i miksujemy je za pomocą blendera żyrafy. Po 3-5 minutach mieszania, substancja zgęstnieje. Wówczas dodaj do niej olejek eteryczny. Gotową mieszankę wlej do foremki wyłożonej pergaminem. Zawiń ją kocem i pozostaw na 24 godziny. Domowe mydło jest gotowe!

Zobacz też: http://bio-amore.pl/samodzielnie-zrobic-tabletki-zmywarki/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here