O jedną kawę za dużo czyli ile można wypić kaw aby sobie nie zaszkodzić?

0
1876
O jedną kawę za dużo czyli ile można wypić kaw aby sobie nie zaszkodzić?

Kawa jako pobudzający do życia napój sprawia iż większość społeczeństwa nie wyobraża sobie bez niej rozpoczęcia swojego dnia. Nawet zwolennicy zdrowego stylu życia coraz częściej sięgają po ten „napój bogów”. Sytuacja ta zapewne jest spowodowana tym iż coraz częściej są prowadzone badania nad dobroczynnym wpływem kawy na zdrowie człowieka. Kawa zawiera w sobie mieszankę około 800 różnych związków chemicznych, które mogą w sposób dobroczynny wpływać na człowieka. Jednak ilość  tych związków zależy tylko i wyłącznie od odmiany kawy, sposobu jej prażenia tudzież przetwarzania jej na produkt gotowy.

Kofeina jako pobudzająca substancja

Słynną kofeinę można spotkać nie tylko w napojach, które dostarcza palarnia kawy,  ale również w  każdej herbacie, napojach gazowanych typu coca- cola czy popularnych napojach energetycznych, ale nawet w czekoladzie. Jej zawartość w różnych produktach spożywczych jest bardzo zróżnicowana, oczywiście informacje o ilości kofeiny w danym produkcie można znaleźć na jego opakowaniu. Kofeina wpływa na zmniejszenie uczuciu zmęczenia. Często nawet powoduje uczucie zmniejszenia bólu. Dawka kofeiny uważana za optymalną dla człowieka to 3mg/kg masy ciała. Jednak należy pamiętać o tym iż kofeina uwalnia swoje właściwości dopiero po godzinie od spożycia, a okres działania na organizm dorosłego człowieka to około 3-4h. U kobiet w ciąży czas działania na organizm to około 9 do 11h. Czyli kobiety ciężarne nie powinny wypijać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie.

Wpływ kawy na organizm człowieka

Powinno się pić kawę nie tylko ze względu na jej dobry smak czy pobudzające właściwości ale także ze względu na właściwości zdrowotne, które ona posiada. Badania ukazują iż picie kawy w rozsądnych ilościach powoduje zmniejszenie ryzyka chorób krążenia, chorób wątroby czy cukrzycy typu II oraz nawet niektórych chorób przewodu pokarmowego. Naturalnie pozytywny wpływ na organizm ma nie tylko kofeina lecz również inne związki zawarte w kawie. Dzięki temu kawa bezkofeinowa ma również dobry wpływ na organizm człowieka. Osoby pijące więcej niż trzy kubki kawy dziennie powinny pamiętać o tym iż zbyt duża ilość kofeiny tudzież innych związków chemicznych w organizmie nie tylko powoduje odwodnienie czy wypłukiwanie  magnezu lecz może mieć inne negatywne skutki zdrowotne. Skutkami ubocznymi zbyt dużej ilości wypijanej kawy mogą być mdłości, problemy żołądkowe- jelitowe ( np. biegunki), częste oddawanie moczu( kawa ma właściwości moczopędne), zawroty głowy czy kołatanie serca.

Umiarkowane spożycie czarnej kawy jako korzyść dla zdrowia

Spożycie w umiarkowanych ilościach czarnej kawy wiąże się z korzyściami dla człowieka. Jednak warto ograniczyć ilość wypijanej kawy do trzech kubków dziennie. Zwiększenie ilości wypijanego napoju może nie tylko negatywnie wpływać na jakość snu, ale też opóźniać czas zaśnięcia. Jeśli kawa zawiera dodatek w postaci cukru czy jakiegoś syropu smakowego to może w sposób negatywny wpływać na zdrowie. Każdy dodatek do czarnego napoju podnosi jego kaloryczność czyli sprzyja tyciu pijącego kawę. Zarówno gatunek jak i sposób parzenia kawy ma znaczenie, dlatego najlepiej pić kawę czarną z świeżo zmielonych ziaren najwyższej jakości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here