Apteki internetowe – Gdzie kupować?

1
1033
Apteki internetowe - Gdzie kupować

Kupowanie w sieci staje się znacznie bardziej popularne, niż zakupy tradycyjne. W Internecie mamy dostęp do setek sklepów, które oferują nam przeróżny asortyment – od ubrań, po sprzęt AGD czy zakupy spożywcze. Nie inaczej stało się z produktami farmaceutycznymi. Apteki, idąc z duchem czasu, otworzyły także swoje sklepy online, oferując klientom wygodę w postaci dostarczenia potrzebnych im leków do domu. Niestety, jak to w Internecie bywa, oprócz renomowanych aptek powstała też cała masa oszustów, reklamujących w sieci suplementy diety na odchudzanie czy potencje. I o ile zamówienie ubrania ze sklepu, który okazuje się być prowadzony przez oszusta, nie spowoduje większych strat niż finansowe, o tyle kupienie leków z niepewnego źródła może już wpłynąć na nasze zdrowie. Gdzie więc bezpiecznie kupować w Internecie?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w aptece internetowej nie ma możliwości zakupu leków na receptę. Jedyny dostępny asortyment to leki bez recepty, takie jak wyroby medyczne, suplementy diety, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia dietetycznego czy kosmetyków. Jeśli wiec jakaś apteka online będzie miała w swojej ofercie lek, który lekarz przepisał nam na receptę, od razu wiemy, że mamy do czynienia z oszustem.

Aby uniknąć niebezpieczeństw, związanych ze sprzedażą nielegalnych lub szkodliwych środków, wprowadzona została specjalna regulacja rynku aptek internetowych.
Na terenie całej Unii Europejskiej funkcjonuje specjalne logo, które ma chronić klientów przed oszustami. Na stronach internetowych aptek lub innych sklepów, sprzedających środki farmaceutyczne, które działają legalnie, widnieje biały krzyżyk z czterema paskami w tle – trzy w odcieniach zieleni i jeden biały. Po kliknięciu w niego, zostajemy przeniesieni do wykazu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, na którym mamy dostęp do informacji na temat danej apteki oraz jej zgłoszeniu do Inspektoratu Farmaceutycznego.

Na stronach aptek musi również znajdować się odnośnik do krajowego rejestru zezwoleń na prowadzenie aptek ogólnodostępnych, punktów aptecznych oraz do rejestru udzielonych zgód na prowadzenie aptek szpitalnych i zakładowych. Ponadto na stronie powinien znaleźć się również odnośnik do Biuletynu Informacji Publicznej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, w którym to znajdują się wszelkie informacje o przepisach regulujących sprzedaż wysyłkową w Polsce, wspólnym logotypie oraz ryzyku związanym z zakupem środków leczniczych w Internecie. Oprócz tego legalnie działająca apteka internetowa powinna posiadać telefoniczny dyżur farmaceuty w godzinach pracy i dwie godziny po przewidywanym czasie dostawy.

Warto również wiedzieć, że apteki internetowe mają inny system zwrotów, niż apteki tradycyjne. Według prawa farmaceutycznego, aptekarze nie mogą przyjmować zwrotów zakupionych lekarstw metodą tradycyjną, czyli w punkcie aptecznym, z wyjątkiem sytuacji, gdy lek został błędnie wydany lub ma jakąś wadę jakościową. W przypadku zakupu przez Internet obowiązuje ustawa o ochronie praw konsumentów, wedle której kupujący ma prawo odstąpienia w ciągu 10 dni od umowy, która została zawarta na odległość.

Apteka internetowa

Apteka internetowa działa nieco inaczej niż sklep internetowy, ponieważ podlega ona ścisłym regulacjom. Przede wszystkim sprzedaż wysyłkową mogą prowadzić tylko apteki, które posiadają zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej. Ponadto w placówce musi być wydzielone specjalne miejsce, które jest przeznaczone do przygotowywania leku do wysyłki. Sprzedaż internetową może prowadzić tylko osoba z uprawnieniami farmaceuty lub technika farmaceutycznego, a każde opakowanie musi być oznaczone danymi konkretnej apteki, oraz być odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem lub skażeniem. Leki w transporcie muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, bez dostępu do światła czy innych czynników zewnętrznych, które mogłyby im zaszkodzić, a sam transport powinien odbywać się w specjalnie wyznaczonym miejscu w pojeździe, do którego nie mają dostępu osoby z zewnątrz.

Mimo tych wszystkich zabezpieczeń i regulacji, należy jednak wciąż zachowywać zdrowy rozsądek podczas zakupu leków drogą internetową, ponieważ oszustwo nie jest jedynym niebezpieczeństwem. Ponieważ w aptece online nie ma limitu kupowanych produktów, ani nie mamy styczności z farmaceutą, który może nam coś doradzić lub odradzić, istnieje również możliwość kupna zbyt dużej ilości np. Suplementów diety, które po nieodpowiednim dawkowaniu mogą być dla nas szkodliwe. Należy więc pamiętać, aby takie zakupy zawsze robić ostrożnie i z głową.

Więcej tutaj: http://polskakosmetologia.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Nie mam jakoś obaw do zakupów w aptekach internetowych. Powiem szczerze, że to bardzo dobry sposób na szybkie zakupy. Świetnie się to sprawdza gdy nie mamy dużo czasu. Ceny dobre i asortyment jak należy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here