Bieganie na bieżni elektrycznej: jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

2
1798
Bieganie na bieżni elektrycznej: jak ćwiczyć, żeby schudnąć?

Trening na bieżni to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W okresie jesienno-zimowym jest też dobrą alternatywą dla tych biegaczy, którym niesprzyjające warunki pogodowe dają się we znaki.

Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca w domu, możemy pomyśleć o zakupie własnych urządzeń. Nie da się przecenić atutów posiadania takiego sprzętu jak bieżnia elektryczna — prosportowy.pl to strona, na której możemy zapoznać się z różnymi modelami. Możliwość ćwiczenia w domu niewątpliwie zwiększy naszą motywację do biegania, a trening w domowym zaciszu będzie przebiegał w sposób spokojny i komfortowy.

Choć trening na bieżni ma wielu swoich zwolenników, sceptycy twierdzą, że jest on nudny i monotonny. Nic bardziej mylnego. Jeśli zadbamy o odpowiedni plan treningowy, czas spędzony na bieżni minie jak z bicza strzelił, a nasza zmieniająca się z każdym dniem sylwetka będzie motywować do dalszego działania.

Jak biegać na bieżni?

Trening biegowy powinien składać się z rozgrzewki, biegu właściwego i fazy rozprężenia, przy czym rozgrzewka i zakończenie treningu powinny wynosić około 20 procent całego czasu spędzonego na bieżni.

Rozgrzewką może być spokojny marsz na najniższej możliwej prędkości taśmy, jednakże możemy go wzbogacić o różnego rodzaju ćwiczenia poza bieżnią, np. skłony w przód, skręty tułowia, naprzemienny wypad prawej i lewej nogi w przód itp.

Podobnie zakończenie treningu powinno odbywać się na zasadzie stopniowego zmniejszania szybkości biegu, aż do uzyskania najniższej prędkości i uspokojenia tętna biegacza. Należy również pamiętać o rozciąganiu mięśni nóg po treningu. Stosując prosty stretching po zejściu z bieżni, unikniemy uciążliwych „zakwasów”.

Trening interwałowy – doskonały spalacz tłuszczu

Trening interwałowy, tzw. HIIT (z angielskiego High Intensity Interval Training) wykorzystując zmienne tempo biegu, idealnie podkręca metabolizm i wpływa na poprawę naszej kondycji. Ten rodzaj treningu biegowego można wykonywać w różnych wariantach, w zależności od stopnia zaawansowania biegacza i jego możliwości kondycyjnych.

Treningi z wykorzystaniem sprintu oraz spokojnego chodu, gdzie proporcja zwiększonego wysiłku, jakim jest sprint, jest dwa razy większa od czasu trwania chodu, jest odpowiedni dla osób bardziej zaawansowanych. Natomiast dla początkujących biegaczy najlepszy będzie wariant odwrotny, w którym spokojny chód trwa dwa razy dłużej od sprintu.

Trening interwałowy można stosować również na innych stacjonarnych sprzętach treningowych, takich jak rower albo orbitrek.

Pamiętajmy, że każdy trening należy dopasować do swoich możliwości, najlepiej po konsultacji z trenerem personalnym, który rozpisze dla nas indywidualny plan treningowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

  1. Mój tata dobrych parę lat temu kupił sobie bieżnie do domu. To mnie mocno zmotywowało do ćwiczeń 😀 Nawet sobie zamówiłam suplementy iqgreen i jakoś to poszło moje odchudzanie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here