Jakie są przyczyny i objawy grzybicy skóry? 

0
1016
grzybica

Grzybica skóry jest to jedna z najczęstszych infekcji grzybiczych organizmu. Może ona rozwinąć się u podłoża infekcji grzybiczej, jednak wcale nie leży po stronie braku higieny, a wręcz przeciwnie. Zbyt częsty kontakt skóry z wodą lub środkami myjącymi powoduje właśnie – grzybicę skóry. Grzybica paznokci prowadzi do kruchości płytki paznokciowej oraz jej ukruszenia. W jej przebiegu pojawiają się charakterystyczne objawy takie jak zaczerwienienia, rumień, złuszczenie naskórka. Leczenie grzybicy wymaga zastosowania odpowiedniej farmakoterapii, czyli aplikowania miejscowo i doustnie leków przeciwgrzybiczych. Czym dokładnie jest grzybica? Jakie są czynniki rozwoju? Jak ją leczyć? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/grzybica-skory-i-paznokci-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Grzybica – czym dokładnie jest? 

Grzybica jest to nic innego jak infekcja wywołana przez grzyby. Drobnoustroje te mogą zaatakować narządy wewnętrzne, jednak najczęściej spotykane są grzybice

zewnętrzne. Takie postaci choroby obejmują skórę ciała, a także owłosiona skórę głowy i mogą dotykać również paznokci.

Zarówno grzybica skóry jak i paznokci jest chorobą zakaźną, więc przyczyny jej rozwoju mogą sprowadzać się do kontaktu z zanieczyszczonymi powierzchniami czy przedmiotami takimi jak buty, powierzchnie basenowe czy dywany. Nie są to jednak jedyne przyczyny grzybicy. Do innych czynników rozwoju takiego schorzenia należą: 

– Choroby przewlekłe, które wymagają długotrwałego stosowania glikokortykosteroidów 

– Cukrzyca, która sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów 

– Przeszczepy narządów oraz stosowanie leków immunosupresyjnych 

– Zaburzenia immunologiczne 

– Choroby nowotworowe 

Jakie są objawy grzybicy skóry? 

Grzybica skóry może dotknąć zarówno skóry ciała, jak i owłosionej skóry głowy. Tak naprawdę może rozwinąć się w obrębie każdej gładkiej lokalizacji ciała, jednak najczęściej występuje w obrębie pachwin i pach. W przebiegu pojawiają się charakterystyczne zmiany takie jak: 

  • rumień, 
  • wysypka grudkowa, 
  • zmiany złuszczeniowe, 
  • świąd,
  • łupież, 
  • odbarwienia skóry. 

Jak wygląda leczenie grzybicy? 

To zarówno grzybica skóry, oraz grzybicę paznokci wymaga odpowiedniego leczenia. Najczęściej jednak leczenie sprowadza się do stosowania preparatów miejscowych . W niektórych przypadkach stosowana jest również fototerapia. Terapia grzybicy skóry trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni. 

Zobacz też: http://bio-amore.pl/lupiez-sa-przyczyny-rodzaje/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here