Rhodiola rosea – niezwykłe zioło górskie

0
2408

Czy jeśli usłyszysz, że istnieje środek który sprawi, że Twój mózg zacznie lepiej pracować, przestaniesz się nadmiernie stresować i przeżywać emocje związane z niekomfortową dla Ciebie sytuacją, środek który osłabi objawy depresji i lęku, zwiększy wytrzymałość i przyśpieszy regenerację Twojego ciała po wysiłku, do tego ułatwi zrzucenie kilku kilogramów, to czy uwierzysz w jego istnienie? Pewnie odpowiesz, że takie cuda nie istnieją…

A jednak istnieją…

Rhodiola czyli Różeniec górski, choć znany już dużo wcześniej, szczególną uwagę zwrócił na siebie ze strony naukowców z ZSRR. Szukali oni środka wpływającego na poprawienie wytrzymałości u kosmonautów, żołnierzy i sportowców. Różeniec górski to surowiec zielarski  należący do grupy adaptogenów. Adapogeny to zioła, które zwiększają odporność  organizmu na stres wywołany czynnikami zewnętrznymi takimi jak substancje chemiczne, a także przeżycia i emocje powstałe na tle trudnych sytuacji życiowych.

Różniec górski znalazł zastosowanie wśród sportowców, ponieważ zwiększa ilość erytrocytów w organizmie, a co za tym idzie zwiększa ilość tlenu w tkankach oraz w mięśniach. Zwiększa wytrzymałość ciała. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu jest pomocny w regeneracji tkanki mięśniowej po ciężkim wysiłku fizycznym.

Regularne zażywanie ekstraktu z Rhodiola  przyczynia się do zmniejszenia odczuwanego stresu związanego z pracą czy relacjami międzyludzkimi. Wpływa na poprawę samopoczucia, łagodzi stany lękowe i depresyjne. Pobudza pracę mózgu, szczególnie u osób, które odczuwają częste spadki energii oraz problemy z koncentracją.

Naukowcy stwierdzili, że różeniec górski wykazuje również działanie antynowotworowe. Salidrozyd – związek chemiczny występujący w Rhodiola wpływa na hamowanie wzrostu komórek raka.

Badania naukowe wykazały, także że regularne spożywanie sproszkowanych kłączy z różeńca górskiego czy też ekstraktu pozyskanego z tego surowca wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, zlokalizowanej wewnątrz jamy brzusznej. Pomimo, iż badania te odbyły się z udziałem zwierząt, to istnieje nadzieja na podobny efekt wśród ludzi.

Jak zażywać ten cud natury? Sposobów jest kilka:

W postaci kapsułek, tabletek z ekstraktem z kłączy różeńca górskiego.

W postaci sproszkowanych kłączy, jako dodatek do koktajli, soku lub po prostu zjedzony z łyżeczki.

Nalewka wykonana z wysłuszonego i sproszkowanego korzenia rózeńca górskiego i 40 % alkoholu.

[Głosów:4    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here