6 rzeczy, które warto wiedzieć o sportach zimowych

0
16992
6 rzeczy, które warto wiedzieć o sportach zimowych

Niedługo zacznie się zima: czas świąt, Sylwestra… i ferii zimowych! Nawet jeśli szkolne ferie już dawno należą dla nas do miłych wspomnień z dzieciństwa, nadal mamy szanse wybrać się na urlop ze znajomymi. Czy to przed 6 stycznia, czy to później, albo nawet na weekend – wypad za miasto może być doskonałą okazją do zażycia odrobiny ruchu na świeżym powietrzu. Po prawdzie także zostając w mieście można uprawiać sporty zimowe – może niekoniecznie narciarstwo zjazdowe, ale poza tym? Możliwości jest mnóstwo! Oto 6 rzeczy, które musisz wiedzieć o sportach zimowych, nim zacznie się sezon:

  1. Nie tylko narty

Zimowy urlop kojarzy się ze zjeżdżaniem w dół stoku – zazwyczaj na nartach. Większość początkujących wybiera narty, jednak każdemu, kto kiedykolwiek miał doświadczenie z deskorolką, może być łatwiej na desce snowboardowej. Przed wyjazdem, kompletując ekwipunek, warto wybrać się do sklepu ze snowboardem, gdzie profesjonalni doradcy pomogą nam wybrać odpowiedni sprzęt i buty.

  1. Buty to podstawa

Zarówno przy jeździe na nartach, jak i na snowboardzie dobranie odpowiednich butów zapewni nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. To dzięki butom narciarskim narta trzyma się nogi, a jej ewentualne wypięcie się w czasie jazdy może być bardzo niebezpieczne. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie buty.

  1. Ścieżki zamiast stoku

Obok narciarstwa zjazdowego na popularności zyskuje również narciarstwo biegowe. Można uprawiać je nie tylko w górach – na terenach parkowych i leśnych wokół miast wytyczanych jest coraz więcej szlaków, a jak grzyby po deszczu wyrastają wypożyczalnie sprzętu. Nic nie szkodzi spróbować – spróbuj wybrać się z rodziną w weekend na narty biegowe.

  1. Kremy na twarz i dłonie

Na jakie narty byś się nie wybierał, pamiętaj o nasmarowaniu się odpowiednimi kremami – przydatne będą zarówno te przeciwsłoneczne, jak i natłuszczające. Przed wyjściem na narty dokładnie posmaruj twarz kremem z mocnym filtrem – może i zimą nie jest ciepło, ale słońce świeci mocno i można się poparzyć tak samo jak latem. Natomiast kremy natłuszczające dobrze zrobią popękanej skórze.

  1. Lodowisko też jest dobre

NIgdy nie jest za późno, żeby nauczyć się jeździć na łyżwach. W związku z globalnym ociepleniem do lamusa odeszły czasy, gdy wystarczyło wylać wiadro wody na szkolnym boisku, by urządzić lodowisko, jednak nic straconego – w sezonie zimowym coraz więcej ośrodków sportu otwiera profesjonalne lodowiska. Łyżwy można wypożyczyć, jednak zakup własnych nie jest dużym wydatkiem, a gwarantuje dużo wyższy komfort jazdy.

  1. Ubezpieczenie

Jeśli wyjeżdżasz na urlop w góry, zadbaj o ubezpieczenie – zwłaszcza gdy opuszczasz Polskę. W różnych krajach funkcjonują różne systemu ubezpieczeń zdrowotnych, więc jeśli coś ci się stanie, może się okazać, że opieka medyczna może cię słono kosztować. Ponadto upewnij się, że twoje ubezpieczenie obejmuje rodzaj sportu, który planujesz uprawiać – niektóre sporty zaklasyfikowane jako ekstremalne nie są objęte podstawowym ubezpieczeniem OC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here