Orteza na kostkę a opuchlizna stopy. Kiedy bezpiecznie stosować stabilizator?

0
6545
Orteza na kostkę a opuchlizna stopy. Kiedy bezpiecznie stosować stabilizator?

Orteza na kostkę lub inaczej stabilizator stawu skokowego jest jednym z częściej wybieranych produktów ortopedycznych. Kontuzje w obrębie dolnej części kończyny zdarzają się bardzo często, niezależnie, czy prowadzony jest aktywny tryb życia, czy nie. Do bolesnego zwichnięcia może dojść np. podczas spaceru w butach na obcasie.

Orteza na kostkę i jej stosowanie zawsze powinno być skonsultowane ze specjalistą. Nie powinno używać się stabilizatora wg własnego uznania, gdyż można w ten sposób zbagatelizować poważną kontuzję. Właściwie dobrane ortezy nie tylko unieruchamiają staw po urazie, ale również zabezpieczają go przed kontuzjami, w trakcie uprawiania sportu.

Orteza czy gips?

Orteza na kostkę jest zamiennikiem tradycyjnego gipsu. Wykonana z lekkich materiałów stabilizuje staw, częściowo lub całkowicie go unieruchamiając. Nie tylko chroni przed pogłębieniem urazu, ale również przyspiesza proces rekonwalescencji, zwłaszcza przez odciążenie więzadeł i ścięgien. Co równie ważne – redukuje powstające obrzęki.

Najpopularniejszy uraz, czyli skręcenie kostki zawsze powoduje ryzyko wystąpienia dużej opuchlizny. Dlatego w ramach pierwszej pomocy, jeszcze przed wizytą u specjalisty, należy zastosować zimne okłady lub kompresy, które pozwolą też złagodzić ból i ograniczyć ryzyko powstania krwiaka. Kostkę można unieruchomić bandażem elastycznym lub opaską, która zabezpieczy miejsce urazu i umożliwi szybszy powrót do pełnej sprawności.

Czy ortezę zakładać na dużą opuchliznę?

Orteza stawu skokowego nigdy nie powinna być zakładana, jeśli uszkodzone miejsce jest w znacznym stopniu obrzęknięte. Dodatkowy ucisk powoduje jeszcze większy ból. W pierwszej kolejności zawsze należy zredukować opuchliznę. Można w tym celu zastosować zimny kompres lub spray, z którego często korzystają na treningach sportowcy. W redukcji może pomóc też ułożenie nogi wyżej i drenaż limfatyczny – to masaż, za pomocą którego wywierany jest nacisk na określone tkanki, a chłonka odprowadzana jest do najbliższych węzłów chłonnych (zazwyczaj podkolanowych lub pachwinowych). Jeśli istnieje podejrzenie tworzenia się krwiaka, dobry efekt da dodatkowe wcieranie maści z heparyną. Dopiero redukcja opuchlizny pozwala na zastosowanie opaski uciskowej lub stabilizatora.

Zaletą ortezy na kostkę jest również to, że zabezpieczy przed ponownym pojawieniem się obrzęku. W tym celu najlepiej sprawdzają się produkty wyposażone w komory powietrzne, których celem jest właśnie zapobieganie powstawaniu opuchnięć.

[Głosów:31    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here