Problemy ze stawami – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

0
187
Problemy ze stawami

Problemy z poruszaniem, dolegliwości bólowe i obniżenie sprawności – to skutki problemów ze stawami, które mogą mieć różne podłoże. Niektóre choroby stawów są możliwe do wyleczenia, inne przechodzą w stan przewlekły i dają się we znaki do końca życia. Jak rozpoznać problemy ze stawami? Co warto na nie stosować: maść na stawy, leki czy ćwiczenia?

Jakie objawy dają chore stawy?

Choroby stawów objawiają się bólem o różnym stopniu nasilenia, ograniczeniem ruchomości, a także sztywnieniem, które utrudnia poruszanie się. Wiele chorób przebiega ze stanem zapalnym chrząstki stawowej, który powoduje zniekształcenia i powiększenie obrysu stawów. Skóra pokrywająca chory staw bywa zaczerwieniona i cieplejsza niż w przypadku stawu zdrowego. Bóle i obrzęki nie zawsze jednak świadczą o poważnych dolegliwościach. Zdarza się, że stawy bolą w wyniku długotrwałego wysiłku lub urazu.

Leki przeciwzapalne i maść na stawy

Aby leczenie problemów ze stawami było skuteczne, należy najpierw właściwie zdiagnozować chorobę. Bardzo często dolegliwości wynikają ze stanu zapalnego w obrębie stawu. Leczenie zwykle polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a jego uzupełnieniem może być maść na stawy, w której składzie znajdują się substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Smarowanie chorych stawów maścią pozwala na rozszerzenie naczyń krwionośnych, lepsze ukrwienie, zmniejszenie sztywności i obrzęku. Maść na stawy można stosować na bóle reumatyczne, nerwobóle, artretyzm, a także na zapalenia stawów.

Pomocna intensywna rehabilitacja

W przypadku problemów ze stawami leczenie farmakologiczne warto wspomóc odpowiednią dobranymi zabiegami fizjoterapeutycznymi. Powinny być one wykonywane na zlecenie lekarza, który dobierze ilość i rodzaj zabiegów do zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. Fizjoterapia polega nie tylko na ćwiczeniach pod okiem rehabilitanta, ale również na zabiegach z wykorzystaniem prądów, lasera, jonoforezy czy krioterapii. Już po pierwszym zabiegu można poczuć znaczną poprawę, a po całej serii – wiele problemów ze stawami odchodzi w niepamięć.

Trzeba jednak pamiętać, że choroby stawów bywają przewlekłe, a leczenie jest objawowe. Leczy się objawy, natomiast nie zawsze da się usunąć przyczynę. Aby cieszyć się zdrowymi stawami przez długie lata, warto zadbać o profilaktykę. Na dobrą kondycję stawów dobrze wpływa aktywność fizyczna, dieta bogata w białko i pełnowartościowe produkty, a także ograniczenie masy ciała.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here