Jak wybrać idealną wędkę karpiową?

0
141
Jak wybrać idealną wędkę karpiową

Wybierając się na połów karpi, warto skompletować solidny ekwipunek. Tradycyjną wędkę tym razem schowaj do szafy, ponieważ będziesz potrzebować czegoś mocniejszego. Podczas połowu tak dużych ryb znacznie lepsza okaże się wędka karpiowa, ma specyficzną konstrukcję, dzięki której złowienie nawet kilkukilogramowego karpia nie będzie żadnym problemem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki karpiowej? Podpowiadamy!

Jakie wędki karpiowe?

Przed zakupem wędki karpiowej musisz zapoznać się z jej charakterystycznymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu. Jednym z nich jest oczywiście długość wędki. Ogólnie wędki karpiowe są dłuższe od tych karpiowych. Ich długość może być podana w stopach lub centymetrach i sięga zwykle od 6 do 32 FT, czyli od 180 do 390 cm. Krótsze wędki będą lepsze podczas połowu z bliskich odległości, zaś dłuższe przydadzą się podczas połowu z zrzutu, co oznacza, że z wędką karpiową można łowić ryby na odległość nawet 120 m. Najpopularniejsze są zdecydowanie wędki karpiowe o długości 360 cm (12 FT), a jedną z ciekawszych opcji na rynku jest obecnie wędka karpiowa Daiwa Black Widow Carp 3.60 / 3.00 lb 3-składowa.

Powyższa wędka karpiowa jest wędką 3-składową. Co to oznacza? Otóż wędki teleskopowe są dzisiaj zastępowane wędkami składowymi, czyli wieloelementowymi. Mogą składać się z dwóch, trzech, czterech, pięciu, a nawet sześciu części. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe i stabilne, a do tego nie zajmują wiele miejsca. Jeśli chodzi o wygodę oraz jakość połowów, najlepszym wyborem będą właśnie wędki karpiowe 2-składowe oraz 3-składowe. Warto także pamiętać, że ilość elementów wędki nie jest zależna od jej rozmiaru.

Ponadto pamiętaj o tym, by zwrócić uwagę na moc wędki, która wynosi zwykle od 1.75 do 5.50 lb. Ten parametr określa, jak dużego nacisku musisz użyć, aby spowodować ugięcie wędki. A więc moc wędki opisuje się jako uzyskanie maksymalnego (pełnego) ugięcia wędki przy użyciu określonej mocy linki.

Jakie są dobre wędki karpiowe?

Dobre wędki karpiowe to te, które są odpowiednio dopasowane do charakteru połowu. Jeśli spełniają parametry, które przedstawiliśmy powyżej, z całą pewnością będą skutecznym narzędziem podczas łowienia karpi. Wybierając tego typu wędkę, warto także zwrócić uwagę na markę, by szybko nie pożałować swojego zakupu. Dobrej jakości wędki wyposażone są w solidny osprzęt, który wytrzyma wiele sezonów wędkarskich. Szczególnym zainteresowaniem wśród tego typu akcesoriów cieszą się wędki karpiowe Prologic, a także Daiwa czy Fox. To marki wędek wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i hobbystów.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here