Ćwiczenia w ciąży 2 trymestr

0
2147

Dbanie o zdrowie w ciąży jest sprawą oczywistą. Jeśli przed ciążą byłaś choć trochę aktywna fizycznie warto byś nadal to kontynuowała oczywiście z uwzględnieniem bezpieczeństwa swojego i maluszka noszonego pod sercem. Jeśli jesteś w 4-6 miesiącu ciąży warto byś wybrała ćwiczenia w ciąży 2 trymestr – są one odpowiednio dobrane dla kobiet na tym etapie i zupełnie bezpieczne. W drugim trymestrze z wiadomych przyczyn ćwiczy się ciężej niż w pierwszym. Teraz powinnaś wykonywać ćwiczenia wpływające na prawidłową postawę ciała, wzmacniające mięśnie i zwiększające ich elastyczność, czyli ćwiczenia ogólnousprawniające.

Na początek sama teoria i pewne ważne porady…

Pamiętaj jednak by nie wykonywać żadnych ćwiczeń bez wcześniejszego omówienia tego z twoim lekarzem prowadzącym. Ważny jest tutaj także rozsądek – jeśli danego dnia lub podczas prób wykonywania aktualnego ćwiczenia poczujesz się gorzej odpuść. Nie ma potrzeby byś robiła coś na siłę nawet jeśli wcześniej wszystko było ok. Uważnie słuchaj swojego ciała i zwracaj uwagę na sygnały jakie ci daje. Absolutnie zakazane jest ćwiczenie np. podczas gorączki.

Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu podczas wysiłku oraz po nim. Do ćwiczeń wybierz odpowiednią dla ciężarnych odzież sportową z przewiewnych, oddychających materiałów (unikaj zwyczajnych, dużych koszulek z poliestru czy bawełny, ponieważ źle odprowadzają pot przez co mogą cię przegrzać i wywołać również przeziębienie). Lepiej po prostu wydać odrobinę więcej pieniędzy, ale czuć się podczas ćwiczeń komfortowo. Pamiętaj również, że po 5 miesiącu należy unikać ćwiczeń wykonywanych w pozycji leżącej na plecach by macica nie naciskała nam na żyłę wrotną powodując niedokrwienie kończyn dolnych.

Ćwiczenia wykonuj zawsze spokojnie w odpowiednim dla siebie tempie. Lepiej nawet za wolno niż za szybko, nie ma co się katować, bo nie o to tutaj chodzi. Chodzi o twoje i maluszka zdrowie. Nie unikaj robienia przerw między partiami powtórzeń, są one nawet bardzo wskazane. Po każdej rundzie powtórzeń zrób sobie przykładowo 3 minutowy odpoczynek na łyk wody i złapanie kilka spokojniejszych oddechów.

Przykładowe ćwiczenia w ciąży 2 trymestr to np.:
– wzmacniające mięśnie dna miednicy
– zapobiegające obrzękom kończyn dolnych
– zmniejszające dolegliwości bólowe części krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa
– wzmacniające mięśnie nóg
– wzmacniające mięśnie brzucha (m.in. mięśnie skośne)
– zwiększające zakres ruchomości stawów biodrowych oraz kręgosłupa

Możesz wykonywać również ćwiczenia, które wykonywałaś w I trymestrze dodając nowe z ćwiczeń zalecanych dla II trymestru ciąży.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here