Jak zadbać o budżet domowy?

0
1606
Jak zadbać o budżet domowy?

Każdy, niezależnie czy jest samotny, czy posiada liczną rodzinę, powinien odpowiedzialnie podchodzić do budżetu domowego. Odpowiednie planowanie, obliczanie niezbędnych wydatków i planowanie dochodów jest czynnością, jaką powinniśmy przeprowadzać regularnie. Osoby, które prowadzą skrupulatnie domową księgowość, często nazywane są skąpcami. Otoczenie uważa, że liczenie każdego grosza to oznaka chytrości i ograniczania wydatków nawet takich, które dają radość w życiu. Ta kwestia ma jednak dwa oblicza. Czasem jest to chorobliwa konieczność oszczędzania, a czasami zwykła codzienna czynność, umożliwiająca zaplanowanie budżetu domowego na odpowiednim poziomie.

Planuj tylko wtedy, kiedy brakuje

            To zasada, która z pewnością nie sprawdzi się przy planowaniu domowego budżetu. Czynność tę powinni wykonywać wszyscy, aby nie doprowadzić do sytuacji wydawania większej ilości pieniędzy niż mamy. Wówczas pojawiają się kłopoty, a na obliczanie budżetu jest już zwyczajnie za późno. Dlatego warto podejść do rozliczeń odpowiednio wcześniej, aby przekonać się, które wydatki są niezbędne, a które mogą poczekać. Czasem zdarzy się tak, że mimo zaplanowania wszystkiego poprawnie, wystąpi nieoczekiwana sytuacja, która mnie będzie miała pokrycia w domowych finansach np. awaria. Wówczas możemy skorzystać z metod pomocniczych, jakimi jest np. szybka gotówka, która pozwoli zrealizować niezbędną naprawę czy zakup nowego sprzętu.

Policz wszystko

            Najważniejsze przy planowaniu domowego budżetu jest ujmowanie wszystkich wydatków i wszystkich dochodów. Z dochodami będzie zdecydowanie łatwiej, możemy bowiem wstępnie oszacować, jakiej wysokości wynagrodzenie otrzymujemy średnio co miesiąc. Gorzej jest ze stroną wydatków. Musimy ująć tu przede wszystkim: media, czynsz, opłaty abonamentowe za telefon, telewizję, paliwo, jeśli mamy samochód, raty kredytu, jeśli skorzystaliśmy np. z opcji szybka gotówka, wydatki stałe na leki, okazjonalne na wizyty lekarskie, czy rozrywkę. Nie możemy także zapominać o codziennych zakupach oraz odłożeniu miesięcznie, nawet najmniejszej kwoty, na tzw. czarną godzinę. Dopiero rzetelne zestawienie wszystkich wydatków i dochodów pozwoli nam obliczyć, czy domykamy się z budżetem domowym.

Dziura budżetowa!

            To określenie znane szczególnie z mediów, kiedy politycy ogłaszają, jak będzie wyglądał planowany stan finansów kraju. W domowym budżecie jest identycznie i również możemy spotkać się z dziurą budżetową, którą jest brak dochodów na pokrycie niezbędnych wydatków. W takiej sytuacji powinniśmy w pierwszej kolejności spróbować ograniczyć zbędne wydatki (imprezy, wyjścia na miasto, jedzenie w restauracji). Jeśli i tak nie uzyskujemy satysfakcjonującego wyniku, a dziura-jak zakładamy-jest chwilowa, możemy skorzystać z opcji szybka gotówka i załatać braki. Ważne jest zawsze, aby przewidywać wydatki i starać się planować je według priorytetów. W przypadku wystąpienia ograniczeń w domowych finansach łatwiej będzie rezygnować z części kosztów, obcinając te najmniej ważne, znajdujące się na samym dole listy,

            Planowanie budżetu domowego jest bardzo ważną czynnością, umożliwiającą zapanowanie nad pieniędzmi, jakimi dysponujemy w trakcie miesiąca. Będzie to ułatwienie w sytuacji, kiedy chcemy podjąć inwestycję i musimy zabezpieczyć na nią odpowiednią wysokość środków. Jednocześnie zdecydowanie łatwiej będzie nam ograniczyć wydatki zbędne, aby uporać się z chwilowym brakiem gotówki. Każdy, kto odpowiedzialnie podchodzi do prowadzenia domu, powinien zacząć prowadzić domową księgowość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here