W czym pić whisky? Kieliszki czy szklanki?

0
312
W czym pić whisky

Podczas przeglądania oferty szkieł do alkoholi trudno nie zwrócić uwagi na mnogość ich rodzajów. Kufle, szklanki wysokie, niskie, wąskie, pękate, kieliszki… Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się, w czym pić whisky: czy lepiej sprawdzą się szklanki, czy kieliszki?

Rodzaje szklanek do whisky

Główny podział szkła, w którym podawane jest zwykle whisky, jest dość prosty: kieliszek lub szklanka. Jeśli jednak przyjrzeć się im bliżej, szybko okazuje się, że każdy z nich ma sporo swoich własnych podrodzajów, co ostatecznie daje naprawdę szeroki wybór.

W przypadku szklanek do whisky, pomimo różnych grubości, szerokości, kształtów i wysokości, pewne jest jedno: powinna mieć grube dno. Warunek ten pochodzi z dawnych klubów dla gentlemanów, w których szkło z whisky stawiane było nie tylko na blatach stolików, ale także miękkich, pikowanych sofach. W związku z tym naczynie potrzebowało odpowiedniej stabilności i ciężkości, a tej dodawało właśnie zastosowanie szklanek do whisky z grubym dnem. Jakie ich podrodzaje można dziś znaleźć?

  • Old fashioned – tradycyjna niewysoka, szeroka szklanka o prostych ściankach. Odpowiednia do spożywania samego trunku, z dodatkiem lodu lub w postaci drinka o tej samej nazwie (z Bourbonem i Angosturą).
  • Pękata szklanka o ozdobnym dnie, delikatnie zwężana ku górze (tradycyjna kryształowa szklanka do whisky) – przeznaczona do drinka whisky on the rocks.
  • Szklanka z bardzo ciężkim dnem (często poszerzanym z bogatym zdobieniem) – odpowiednia do spożywania czystej whisky.
  • Pękata szklanka z bardzo grubymi ściankami (po napełnieniu widoczna jest ozdobna, wyraźna przerwa między drinkiem a dłonią) – idealna do drinków na bazie whisky, np. Strawberry Whisky (z truskawką i cytryną).
Rodzaje kieliszków do whisky
Źródło: Chalee foodies studio / Shutterstock

Rodzaje kieliszków do whisky

Kieliszki przeznaczone do picia tego ekskluzywnego trunku mogą służyć albo degustacji, albo do spożycia go w stylu kowbojskim – w postaci shota. Ta pierwsza metoda jest zdecydowanie mniej popularna niż ta przy użyciu specjalnych szklanek. Kieliszki do whisky używane są głównie przez koneserów. Rodzaje, które są dostępne to:

  • Kieliszek tulipanowy – dzięki dalekiej odległości dłoni od kielicha trunek nie jest nadmiernie ogrzewany przez palce, a wysokość czaszy umożliwia swobodne zakręcenie alkoholem celem uwolnienia pełni smaku i aromatu.
  • Kieliszek kiperski – idealny do degustacji różnych trunków, charakteryzuje się specyficzną pokrywką. Służy ona zwiększeniu poziomu aromatu whisky poprzez jej zamknięcie. Już po kilku minutach od przykrycia whisky można cieszyć się wyjątkowym bogactwem smaku i aromatu.
  • Niski kieliszek przypominający klasyczny kieliszek do wódki, ale szerszy – naczynie idealne do kowbojskiego whisky shot.

Jakie szkło do whisky wybrać – szklankę czy kieliszek?

Wybór między poszczególnymi rodzajami i podrodzajami szkła do whisky uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jaki sposób najczęściej spożywany jest ten wyjątkowy trunek. Miłośnicy shotów zdecydowanie powinni wybrać przeznaczone do nich niewielkie kieliszki, koneserzy głębi smaku i aromatu trunku wyposażyć się w model kiperski, a ci, którzy preferują raczej drinki na bazie whisky – odpowiednią szklankę. Wybierz to, co pasuje do ciebie najbardziej!

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here