Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Garść porad na temat wyboru szczoteczki elektrycznej

0
2166
Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Garść porad na temat wyboru szczoteczki elektrycznej

Wyższość szczoteczki elektrycznej nad manualną

Jak nietrudno się domyślić, szczoteczki elektryczne są znacznie lepsze od manualnych. Wynika to przede wszystkim z tego, że niezależnie od tego z jakim modelem mamy do czynienia, wykonuje on więcej ruchów, które czyszczą zęby od szczoteczki manualnej. Zbadano, że klasyczny model szczoteczek elektrycznych Braun Oral-B, model Vitality, jest w stanie wykonać 7.600 ruchów czyszczących na minutę. To bardzo dużo zważywszy na to, że odpowiednio wprawiona osoba potrafi wykonać zaledwie 200 ruchów na minutę mając do dyspozycji szczoteczkę manualną. Widzimy więc, że różnica ta jest druzgocąca.

Odpowiednio dobrana szczoteczka jest kluczem do sukcesu

Jeszcze zanim udamy się do sklepu powinniśmy podjąć decyzję, że tym razem kupimy szczoteczkę elektryczną. To pierwszy krok, który pozwoli nam zainwestować w swoje zęby. Wiele osób uważa, że zwykła szczoteczka w zupełności im wystarcza, a dodatkowy wydatek jest zbędny. Sądzą, że tylko niepotrzebnie obciąża budżet. Jednak musimy zaznaczyć, że zakup szczoteczki elektrycznej szybko się zwraca. Pierwszym, co zauważamy jest większa biel naszych zębów. Dzięki temu, że szczoteczka elektryczna czyści dokładniej, rzadziej mamy problem z zębami, co sprawia, że możemy zaoszczędzić na wizytach u stomatologa.

Decyzja o zakupie podjęta, co teraz?

Zanim udamy się do sklepu po szczoteczkę elektryczną powinniśmy przede wszystkim określić potrzeby nasze i naszej rodziny, jeśli takową posiadamy. Ważnym jest, by brać pod uwagę wszystkie osoby, które mają korzystać ze szczoteczki elektrycznej. Czystsze, bielsze zęby zapewni każda szczoteczka elektryczna. Dopiero po zadaniu sobie kilku pytań będziemy widzieli na czym zależy nam najbardziej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany produkt spełni nasze oczekiwania.

  1. Kto będzie używać szczoteczki: dorośli czy również dzieci?
  2. Czy problem doczyszczenia przestrzeni międzyzębowych nam towarzyszy?
  3. Czy mamy problemy z dziąsłami takimi jak: częste zapalenia, krwawienia, skłonność do podrażnień?
  4. Ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup urządzenia i jakie koszty eksploatacji przewidujemy w przyszłości?

Podstawy podstaw, czyli co o szczoteczkach elektrycznych każdy wiedzieć powinien

Musimy wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych. Dzielimy je ze względu na technologię czyszczenia oraz rodzaj wykonywanych ruchów czyszczących. Są to:

  • szczoteczki obrotowe (szczoteczki rotacyjne)
  • szczoteczki obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
  • szczoteczki soniczne
  • szczoteczki ultradźwiękowe.

Dwa pierwsze rodzaje szczoteczek znajdziemy w ofercie firmy Oral-B. Wiedzie ona prym na rynku. Z kolei liderem sprzedaży szczoteczek sonicznych jest Philips Sonicare. Do innych producentów możemy zaliczyć: Curaprox, Waterpik, Whitewash czy Dr. Mayer. Mamy jeszcze do wyboru szczoteczki ultradźwiękowe. Warto zwrócić uwagę na produkty marki Megasonex, gdyż tylko one są warte naszej uwagi. Wynika to głównie z tego, że inne modele mają znacznie słabsze parametry lub dostanie do nich końcówek jest prawie niemożliwe.

Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne (Braun Oral-B)

Szczoteczki obrotowe bywają nazywane także rotacyjnymi. Nazwy te można stosować zamiennie. Ważne, że biorą swoją nazwę od ruchów, które wykonuje główka szczoteczki. Główka jest okrągła i obraca się raz w lewo, raz w prawo. Modele bardziej zaawansowane technologicznie dysponują także ruchem pulsacyjnym, który dociska włosie do zębów. Najłatwiej będzie zobrazować ten ruch używając metafory młotka, którego nie polecamy stosować w pobliżu zębów, chyba, że zależy nam na tym, by je w ekspresowym tempie stracić. Główka wykonuje ruch do i od zębów. Braun Oral-B daje możliwość wybrania liczby obrotów i pulsacji. Jest ona stopniowana. Najsłabszy z dostępnych modeli, Vitality, ma tylko ruch obrotowy, który wykonuje około 7.600 na minutę. Z kolei najwyższa seria szczoteczek Brauna, Oral-B Genius, daje możliwość wykonania 8.800 ruchów obrotowych i 40.000 pulsacji na minutę.

Szczoteczki soniczne

Główka takich szczoteczek przypomina kształtem modele manualne, gdyż jest podłużna. Przykłada się ją do zębów tak jak szczoteczkę manualną. Główka wykonuje ruch wymiatający (góra – dół). Musimy w tym miejscu podkreślić, że jest to metoda mycia zębów, którą polecają stomatolodzy. Wynika to głównie z tego, że jest bezpieczniejsza dla dziąseł. Szczoteczka wykonuje około 31.000 – 42.000 ruchów na minutę. Zależy to od tego jaka markę wybierzemy i jaki program ustawimy. W szczoteczkach Philips Sonicare występuje także efekt Dynamicznego Przepływu Cieczy. Polega to na tym, że włosie szczoteczki, dzięki emitowanym falom dźwiękowym, wpada w drgania, a ich energia jest przekazywana na płyn, który przepływa przez szczeliny międzyzębowe w „dynamiczny” sposób. Zostało udowodnione, że DPC doskonale usuwa bakterie, które znajdują się nawet do 4 mm od końca włosia szczoteczki.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Megasonex to jedyna firma, która oferuje dobrej jakości szczoteczki tego rodzaju. Zasada jej działania jest bardzo podobna do tej, jaką mają szczoteczki soniczne. Różnica polega na tym, że szczoteczki ultradźwiękowe wytwarzają prawdziwe fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6Mhz = 1.600.000Hz. Częstotliwość ta odpowiada aż 96.000.000 pulsacji na minutę. Jak widzimy jest miażdżąco większa od szczoteczek sonicznych nie mówiąc o manualnych. Typowe szczoteczki soniczne wprawiają główkę szczoteczki w ruch od 31.000 do 42.000 ruchów na minutę (od 250 do 666 Hz). Widzimy zatem, że wartość ta jest znacznie mniejsza niż w wypadku szczoteczek ultradźwiękowych, które to rozrywają łańcuchy bakterii. Właśnie dzięki temu szczoteczka ultradźwiękowa znacznie lepiej doczyszcza kieszonki przydziąsłowe. Fale, które wytwarza bywają często stosowane w rehabilitacji, co oznacza, że mają one pozytywny wpływ na nasze dziąsła.

Szczoteczki dla dzieci

Wyszczególniliśmy je jako osobną kategorię, ale musimy już teraz zaznaczyć, że znajdziemy je w tych samych grupach, co szczoteczki dla dorosłych. Możemy je dostać w ofercie takich producentów jak Oral-B i Philips Sonicare. Różnicą się znacznie pod względem ilości wykonywanych ruchów. Szczoteczki dla dzieci są bowiem delikatniejsze. Poza tym cechuje je bardziej kolorowy design. By zachęcić dzieci do mycia zębów, niektóre szczoteczki mają wgrane krótkie melodyjki. Istnieje także możliwość pobrania aplikacji, która pokazuje jak myć zęby.

Szczoteczki bakteryjne – hit czy kit?

Szczoteczki bakteryjne możemy dostać głównie w ofercie Oral-B. Inne marki oferują produkty w atrakcyjnych cenach, jednak trzeba na nie uważać, gdyż trącają tanią chińszczyzną dla dzieci. Tym, co stanowi ich największą wadę jest konieczność wymiany baterii. Z tego właśnie powodu ich konstrukcja nie jest zwarta. Przez to stają się mniej wodoszczelne. Generalnie ich nie polecamy. Mogą się przydać wyłącznie na wyjazdach.

Pytanie zasadnicze: jaką szczoteczkę wybrać?

Jeśli nie chcemy wykosztować się na zakup sprawnego modelu szczoteczki elektrycznej, to polecamy Braun Oral-B Vitality, które jest szczoteczką rotacyjną. Musimy jednak być świadomi, że oferuje ona jedynie jeden tryb pracy. Z kolei w modelach wyższych takich jak np. Braun Oral-B PRO 2500 mamy już do dyspozycji także delikatniejszy tryb pracy (Gum Care). Spodoba się on szczególnie tym osobom, które mają problem z wrażliwymi dziąsłami. Przyda się także dzieciom. Jeśli zależy nam na tym, by kupić dobry zestaw dla całej rodziny, możemy spokojnie wybrać Zestaw rodzinny Oral-B Professional Care 500 + Advanced Power 950TX. Sprawdzi się doskonale w swojej roli, zapewniając odpowiednie czyszczenie wszystkim członkom rodziny.

Gdy zaś dysponujemy większym budżetem, możemy skupić się na szczoteczkach sonicznych. Najtańszy model dostaniemy już za 200 złotych. Mówimy teraz o Philips Sonicare Easy Clean. Ma on jeden, klasyczny tryb pracy. W przypadku szczoteczek sonicznych Sonicare wszystkie modele korzystają z tej samej technologii, która gwarantuje taką sama ilość ruchów na minutę. Jedynym co je od siebie różni jest ilość dostępnych trybów pracy i zawartość zestawu (możemy dostać np. dezynfektor UV do czyszczenia końcówek zintegrowany z ładowarką lub etui podróżne). Jeszcze wyżej, jeśli chodzi o cenę, stoi model Sonicare HealthyWhite+ HX8911/01 oraz Sonicare FlexCare Platinum White HX9142/32. Oba dają możliwość korzystania z 3-stopniowego wyboru natężenia pracy. Służy to do wyboru z jaką mocą szczoteczka ma myć nasze zęby. Jeśli czujemy potrzebę obniżenia natężenia, możemy to oczywiście zrobić. Pomoże to uchronić się przed podrażnieniami w jamie ustnej czy nadwrażliwością zębów. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się czystymi zębami bez uczucia dyskomfortu czy bólu.

Na sam koniec chcemy przedstawić jeszcze najdroższe szczoteczki, Sonicare DiamondClean HXHX9332/04 oraz ultradźwiękową Megasonex M8. Wybór w tym przypadku jest niezwykle trudny. Oba modele doskonale czyszczą. Przy czym model od Philips jest prawdopodobnie najładniejszą szczoteczką dostępną na rynku. W zestawie znajdziemy bajeczne wręcz etui, które jest także ładowarką USB. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że model Megasonex kusi nas technologią mycia. Ten kto chociaż raz w życiu miał przeprowadzaną rehabilitację z zabiegami ultradźwiękowymi, ten wie dlaczego podkreślamy, że szczoteczka ultradźwiękowa wykazuje właściwości terapeutyczne.

Na sam koniec

Zdajemy sobie sprawę, że w jednym artykule nie jesteśmy w stanie poruszyć wszystkich ważnych kwestii dotyczących wyboru odpowiedniej szczoteczki. Podjęliśmy te, które są naszym zdaniem najważniejsze. Nie staraliśmy się skupić na wykazywaniu różnic między modelami, gdyż bardziej zależało nam na tym, by krótko scharakteryzować każdy z nich. Na sam koniec chcemy podkreślić, że wybór odpowiedniej szczoteczki elektrycznej zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. Odpowiadając sobie na postawione przez nas pytania, łatwo będzie zdecydować o tym, jaka szczoteczka sprawdzi się dla nas najlepiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here