Polak na urlopie – czas wolny czy praca?

0
1155

Tylko 1 na 10 Polaków decyduje się na wakacyjne podróże poza granice kraju. Nie oznacza to jednak, że 9 na 10 osób wybiera polskie kurorty, gdzie regeneruje swe siły po całorocznej pracy. Okazuje się bowiem, że wiele osób w okresie urlopu podejmuje dodatkowe zajęcia zarobkowe, które mogą podreperować ich budżet. Praca zamiast wypoczynku? Witamy w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Kodeksu Pracy, każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, przysługuje co najmniej 20 dni urlopu w skali roku. Ten kto ma na swoim koncie minimum 10 lat stażu pracy, może liczyć na dodatkowe 6 dni przeznaczone na odpoczynek. Co więcej, zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy nie może trwać krócej niż 14 dni ciągiem (wliczając w to weekendy). W teorii każdy pracujący ma wystarczająco czas, by odpocząć, jednak praktyka nie zawsze idzie w parze z odgórnymi zapisami.

Odpoczynek jest konieczny i bardzo dobrze wie o tym każdy z nas. Niestety, zdecydowana większość Polaków boryka się z problemami finansowymi, a wakacyjne wyjazdy to spore obciążenie dla domowego budżetu. Okres letni to dla jednych czas odpoczynku, a dla innych szansa na dodatkowy zarobek. Co prawda dwa tygodnie to niezbyt dużo, jednak dodatkowe środki zarobione w trakcie urlopu to spory dodatek, na jaki zwykle nie można liczyć w ciągu roku. I z takiej możliwości korzysta wiele osób, które zwykle otrzymują najniższe wynagrodzenie za swoją pracę. W gorszej sytuacji są ci, którzy pracują na umowie cywilnoprawnej, gdzie urlop przestaje mieć znaczenie.

starszeauta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here