Nowoczesne rozwiązania na budowie

0
1129
Nowoczesne rozwiązania na budowie

Współczesne budownictwo i inżynieria potrzebuje nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań, które znacznie ułatwią prace budowlane, wpłyną na komfort i wygodę ich wykonywania, a także będą służyć poprawie bezpieczeństwa na placu budowy. Takie rozwiązania wykorzystywane mogą być między innymi do zabezpieczania wykopów, wykonywania stropowego deskowania bądź iniekcji kotw gruntowych. Czym są wymienione czynności i w jaki sposób można dzięki nim ułatwić pracę?

Zabezpieczenie wykopów

Z większością przedsięwzięć budowlanych związana jest konieczność wykonania wykopów. Należy pamiętać o tym, że powinny być one odpowiednio zabezpieczone na przykład przed wodą bądź też osuwaniem się gruntu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia może nie tylko wydłużyć prace, ale także stanowić spore zagrożenie dla osób pracujących na danej budowie i znajdujących się w jej najbliższym sąsiedztwie. Istnieje wiele rodzajów metod zabezpieczania wykopów. Wyróżnić można między innymi odbudowę berlińska, odbudowę paryską, ścianki szczelne czy też palisady. Każda z tych metod ma trochę inne zastosowanie i lepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Dobranie odpowiedniej metody i wykorzystanie do niej dobrych jakościowo materiałów jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa.

Deskowania stropowe

Deskowanie to nic innego jak tworzenie swoistej formy, która posłużyć ma temu, aby mieszkanka betonowa nabrała odpowiedniego kształtu. Forma ta również określana jest mianem deskowania albo szalunki. Dawniej do wykonywania tego typu formy wykorzystywane były wyłącznie drewniane deski i elementy służące do ich łączenia, stąd też wzięła się nazwa tej metody. Obecnie wykorzystuje się różne materiały, w zależności od potrzeb. Są różne rodzaje deskowania. Podziału dokonać można na podstawie kilku czynników. Pierwszym z nich jest podział na deskowanie indywidualne oraz deskowanie inwentaryzowane. Kolejny czynnik to metoda użycia deskowania. Wyróżniamy – szalunki przestawne, szalunki przesuwne oraz szalunki ślizgowe.

Kotwy gruntowe

na budowie często wykorzystywane są także kotwy gruntowe, znane także pod nazwami kotwie lub ankry. Wykorzystuje się je w celu wykonania wzmocnień element konstrukcyjny. Kotwy gruntowe to dość proste elementy konstrukcji, składające się z trzech części – głowicy, swobodnego odcinka cięgna i buławy. Aby zamontować je do podłoża konieczne jest wykonanie pojedynczej iniekcji. Kotwy gruntowe występują w wielu postaciach, jako że różne mogą być także ich zastosowania. Wyróżnić możemy podział ze względu na trwałość – kotwy stałe oraz kotwy tymczasowe, podział ze względu na rodzaj materiału – kotwy linowe oraz prętowe bądź żerdziowe, podział ze względu na ilość buław – kotwy jednobuławowe i wielobuławowe oraz podział ze względu na możliwość demontażu.

Każdy z wymienionych powyżej elementów konstrukcji ma wiele praktycznych zastosowań. W dzisiejszych czasach do wykonania ich wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, co przekłada się na jakość wykonywanych konstrukcji oraz komfort pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here