Nie bagatelizujmy odwodnienia

0
2185

„Woda to życie”- stwierdzenie to nie jest jedynie banalnym sloganem. Rola wody w naszym organizmie jest nie do przecenienia, dlatego właśnie odwodnienie stanowi tak poważny problem. Jest ono szczególnie groźne dla małych dzieci i seniorów.
Na odwodnienie zwraca się szczególną uwagę w okresie letnim. Należy jednak bardzo wyraźnie zaznaczyć, że można mieć z nim do czynienia o każdej porze roku, ponieważ przyczyny powstawania tego zaburzenia są bardzo różnorodne.
Czym jest odwodnienie? O jego powstaniu możemy mówić, gdy ludzki organizm utraci dużą ilość wody oraz elektrolitów, które są niezbędne, aby ustój funkcjonował w sposób prawidłowy. Zachwianie równowagi wodno-elektrolitpowej jest bardzo groźne.
W zależności od tego, czy organizm traci więcej wody, czy więcej elektrolitów, można mówić o odwodnieniu hipo- lub hipertonicznym. Jeśli nastąpiła utrata wody i elektrolitów w porównywalnych wielkościach mamy do czynienia z odwodnieniem izotonicznym.
Istnieje wiele nieprawidłowości, których konsekwencją bywa odwodnienie. Najczęściej jest ono efektem biegunki, wymiotów i wysokiej gorączki, ale często występuje również w chorobach nerek. Kiedy intensywnie pocimy się podczas upałów lub ćwiczeń sportowych również dochodzi do utraty dużej ilości wody. Ryzyko odwodnienia jest w wyniku upałów największe w przypadku osób otyłych, seniorów i małych dzieci, jednak o prawidłowe nawodnienie organizmu musi dbać każdy z nas.
Skąd wiadomo, że mamy do czynienia z odwodnieniem? Naszą uwagę powinny zwrócić takie objawy jak: silne pragnienie, rzadkie oddawanie moczu, senność i suchość błon śluzowych. U niemowląt zaniepokoić nas powinno zapadnięte ciemiączko, które w ich przypadku świadczy o utracie dużej ilości wody. Jeśli szybko nie uzupełni się wówczas niedoboru płynów w organizmie, to w skrajnych przypadkach może dojść do wystąpienia drgawek i utraty przytomności.
Aby zapobiegać odwodnieniu należy pamiętać o uzupełnianiu strat wody i elektrolitów. Pamiętać należy o tym, że płyny, które należy przyjmować to nie tylko woda, ale także zupy, soki czy herbaty. Spożywanie świeżych warzyw i owoców również zapobiega odwodnieniu.

http://www.bodyandmind.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here