Jak zadbać o bezpieczeństwo małego rowerzysty? Z naszymi radami będzie to proste

0
603
podrozowanie rowerem

Każdy rodzic ma obowiązek zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Zatem jeżeli macie w domu małego rowerzystę, to musicie pamiętać, aby nauczyć go podstawowych zasad bezpieczeństwa, ale i zaopatrzyć go w odpowiednie wyposażenie. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam, jak to zrobić. Z naszymi radami będzie to proste.

Odpowiedni rower to podstawa

Znalezienie rowerka dziecięcego wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko pamiętać, aby nie kupować modelu za dużego tylko dlatego, że dziecko będzie mogło na nim jeździć dłużej. Taka oszczędność może być niebezpieczna. Także jakość ma znaczenie, a więc zwróćcie uwagę czy rama jest mocna, podobnie jak hamulce. Oczywiście to nadal nie wszystko, bo powinniście jeszcze poćwiczyć z nim bezpieczną jazdę. Pamiętajcie, że to Wasz obowiązek, gdyż dziecko nie powinno stanowić zagrożenia dla innych rowerzystów na ścieżce rowerowej.  Bezpieczeństwo Waszego dziecka jest najważniejsze dla Was i inni uczestnicy ruchu nie muszą usuwać się tylko po to, aby ono przejechało. Absolutnie nie możecie mieć do nikogo pretensji, bo nikt z drogi schodzić dziecku nie będzie.

Kask ma znaczenie

Skoro już wiecie, że musicie przeszkolić dziecko i powiedzieć mu co jest dozwolone, a co nie, to pamiętajcie także o odpowiednim wyposażeniu Waszej pociechy w kask oraz ochraniacze. Niestety nadal wielu rodziców bagatelizuje to i często można zobaczyć dzieci jeżdżące bez kasku, a to jest naprawę niebezpieczne. Zatem kask i ochraniacze i to wysokiej jakości powinien posiadać każdy mały rowerzysta, ale i Wy nie możecie zapomnieć o nich, jeżeli wspólnie się wybieracie na wycieczkę rowerową. Tutaj mamy jeszcze jedną ważną radę, jeżeli dziecko się przewróci i upadnie tak, że kask uderzy o ziemię, to musicie wymienić go na nowy. Amortyzacja jest jednorazowa i często po wypadku może stracić swoje właściwości. Z tego wniosek płynie jeden, a mianowicie, nigdy nie oszczędzajcie na bezpieczeństwie.

Dzwonek jako funkcja informacyjna

Dzwonki rowerowe pełnią funkcje informacyjną i tak też powinny być traktowane.  Absolutnie nie może być tak iż dziecko dzwoni tylko po to, aby zadzwonić, strasząc przy tym inny ludzi czy zwierzęta.  Zatem pamiętajcie, że i rowerowy dzwonek powinien się znaleźć na jednośladzie Waszego potomka. Tutaj nie musicie wybierać wcale modeli „dorosłych”, lecz możecie postawić na te śmieszne czy dizajnerskie. Można postawić na takie w kształcie kwiatuszka czy też z uśmiechniętą buzią. Możliwości jest sporo. Warto jednak przeszkolić dziecko i nauczyć je prawidłowego używania dzwonka tak, by nie traktowało go jak zabawkę.

Nawodnienie jest ważne

Dzieci jak to dzieci przeważnie mają niespożytą energię i niestety czasami zapominają, że trzeba się napić. Cóż, jak wiadomo odwodnienie organizmu jest bardzo niebezpieczne i tak naprawdę to Wy musicie zadbać o to i zwyczajnie przypominać. Zatem na rowerze należy zamontować bidon, w którym oczywiście jest woda, a nie żaden napój kolorowy. W tym przypadku również należy nauczyć dziecko odpowiednich zachowań i wyrobić w nim zdrowe nawyki.

Ozdoby – nie zawsze jesteśmy na tak

Dzieci chcą, aby ich rowerki były kolorowe. To oczywiście zrozumiałe, dlatego na taki design czy nawet oklejenie modelu kolorowymi naklejkami można pozwolić. Podobnie rzecz wygląda z koralikami na dętkę. Na nie także można się zgodzić, ale z umiarem. Natomiast na kierownicy poza dzwonkiem nie mogą znajdować się żadne dekoracje, bo przez to widoczność może się pogorszyć, ale i  w razie wypadku takie ozdoby będą stanowiły zagrożenie. Wszelkiego rodzaju wiatraczki, pluszowe misie są zbędne i zwiększają tylko i wyłącznie ryzyko wypadku. A tego przecież chcecie uniknąć. Jeżeli dziecko lubi zabierać ze sobą misia czy inne „niezbędne” rzeczy, to zaopatrzcie je w specjalną torbę rowerową.

Ochrona, szkolenie i jeszcze raz ochrona – to wszystko jest niezbędne, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Na samym końcu przypominamy jeszcze o odpowiednim obuwiu, które powinno mieć mocną podeszwę. Nie wybierajcie jednak butów na sznurowanie, bo sznurówki mogą wkręcić się w łańcuch, a to jest niebezpieczne. Także nogawki spodni nie mogą być za szerokie, ale nie mogą też krępować ruchów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here