HSG: co warto wiedzieć o tym badaniu?

0
1559
HSG: co warto wiedzieć o tym badaniu?

Prawidłowe funkcjonowanie oraz odpowiednia budowa układu rozrodczego jest niezwykle ważna w przypadku posiadania potomstwa. Często jednak zaburzenia związane z zajściem w ciążę mogą być związane z niepłodnością lub innymi kwestiami, takimi jak nieprawidłowa budowa żeńskich narządów płciowych.

Chcąc więc zdiagnozować swój problem, warto udać się do specjalisty. W postawieniu diagnozy pomóc może między innymi HSG (histerosalpingografia).

Co to jest badanie HSG?

HSG to badanie rentgenowskie jajowodów oraz macicy. Pozwala ono ocenić zarówno budowę, jak i kształt tychże narządów, a także drożność jajowodów i błony śluzowej macicy. Jest ono wykorzystywane między innymi do diagnostyki w celu bezpłodności. Warto jednocześnie wspomnieć, że sono hsg wykrywa między innymi guzy, niewydolność szyjki macicy oraz polipy.

Wskazania do badania HSG

Przede wszystkim najważniejszym wskazaniem do wykonania HSG jest poszukiwanie przyczyn bezpłodności u kobiet. Jest to badanie inwazyjne, które polega na wprowadzeniu do dróg rodnych środka kontrastującego oraz wykonanie – w dalszym kroku – zdjęć lub filmu, tak aby ocenić stan i wygląd szyjki macicy oraz jajowodów. Badanie to przeprowadza lekarz ginekolog.

Osoba wykonująca badanie na początku zakłada wziernik na kobiece narządy, który rozszerza ścianki pochwy, a równocześnie ułatwia wykonanie histerosalpingografii.

Środki znieczuleniowe i przeciwbólowe

Badanie HSG nie jest zbyt długie – całość trwa około piętnastu minut. Niestety, dla wielu kobiet nie jest ono przyjemne. Pacjentki mogą odczuwać ból oraz dyskomfort, w związku z czym warto przed nim zażyć leki przeciwbólowe, bądź poprosić lekarza o znieczulenie ogólne. Drugi środek wymaga jednak od kobiet bycia na czczo. Po takim znieczuleniu pacjentki muszą dłużej pozostać pod opieką lekarską oraz pielęgniarską.

Sono HSG badanie: przygotowanie

Specjaliści przed HSG zlecają wykonanie szeregu badań. Wśród nich wymienia się między innymi posiew z kanału szyjki macicy w kierunku bakterii tlenowych i beztlenowych oraz posiew mykologiczny, badania krwi (m.in. morfologia i OB), badania USG, cytologię, a także badania wirusologiczne.

Przeciwwskazania do badania HSG

HSG badanie wymaga zastosowania środka kontrastującego. Może on zakłócić więc pracę narządów u kobiet chorujących na choroby tarczycy oraz nerek.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here