Dlaczego warto zadbać o profilaktykę chorób przyzębia?

0
1978

Dbanie o zdrowie jamy ustnej w świadomości wielu osób wiąże się głównie z zapobieganiem próchnicy – chorobie atakującej zęby. Jednak warto pamiętać, że narażona na nieustanną działalność bakterii (czemu nie da się całkowicie zapobiec) jama usta to nie tylko zęby. Zagrożone chorobami są też dziąsła i obszar przyzębia, które czasem są jeszcze mocniej narażona na destrukcyjny wpływ rozwijających się w płytce nazębnej bakterii oraz wydzielanych przez nie toksyn.

Jak wyglądają choroby przyzębia?

Schorzenia przyzębia mogą być jeszcze bardziej nieprzyjemne niż próchnica, która przez długi czas nie daje o sobie znać – ból pojawia się dopiero wtedy, gdy erozja sięga tkanek miękkich zębów. W przypadku zaś stanów zapalnych dziąseł i przyzębia, czyli błon śluzowych znajdujących się między dziąsłami a zębami, ból i inne nieprzyjemne objawy pojawiają się od razu. Są to takie problemy jak opuchnięcia, krwawienie, zwłaszcza podczas szczotkowania zębów, a także ból i nieprzyjemne uczucie świerzbienia. Wiele osób zmaga się z takimi objawami z większą lub mniejszą częstotliwością, nie robiąc z tym nic i myśląc, że tylko próchnica stwarza duże zagrożenie, gdyż może prowadzić do straty zębów. Nie jest to jednak prawda. Nawet tak błahe na pozór dolegliwości jak krwawienie dziąseł podczas mycia zębów może zwiastować początki groźnej paradontozy.

Czym to grozi?

Jeśli bagatelizuje się stany zapalne przyzębia, szybko mogą one przerodzić się w poważniejsze problemy. Jakie są skutki takich problemów? Postępująca działalność bakterii prowadzi do utraty wiązań kolagenowych w dziąsłach, co sprawia, że zęby stają się rozchwiane. Jednocześnie następuje zanik kości, co powoduje niszczenie zębów i obniżenie ich stabilności, gdyż korzenie są mniej wytrzymałe. Widać zatem, że jest to prosta droga do utraty zębów. W ten sposób mogą wypadać nawet zdrowe, niezaatakowane przez próchnicę zęby. Niezbędna jest więc szybka i właściwa reakcja – najlepiej wizyta w gabinecie lekarza periodontologa – stomatologa specjalizującego się w leczeniu chorób błon śluzowych jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że leczenie takich problemów zwykle jest kosztowne i żmudne, najlepiej jest więc im zapobiegać, także po to, by ustrzec się fatalnych konsekwencji chorób przyzębia.

Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób przyzębia?

Kluczowe w zapobieganiu takim problemom jest zachowywanie dokładnej higieny. Na problemy z dziąsłami często uskarżają się osoby, które nie mają nawyku korzystania z nici dentystycznej, a sama szczoteczka i pasta to zdecydowanie za mało, by pozbyć się wszystkich bakterii z jamy ustnej. Choroby przyzębia powoduje głównie płytka nazębna znajdująca się w przestrzeniach międzyzębowych, skąd nie da się jej w pełni usunąć tylko podczas mycia zębów. Korzystanie z nici dentystycznej jest więc absolutnym minimum dla osób, które chcą ustrzec się takich problemów. Warto też po myciu i nitkowaniu zębów korzystać z płynów do płukania jamy ustnej – usuwają one resztę bakterii, co zapewnia idealną czystość – a przynajmniej taką, jaka jest możliwa do osiągnięcia.

Wiele osób mających problem z dziąsłami popełnia też błąd w postaci unikania szczotkowania zębów w czasie choroby, gdyż powoduje to ból i krwawienie. Jest to jednak ogromny błąd i w ten sposób można tylko pogorszyć swój stan. Zęby trzeba myć niezależnie od stanu dziąseł, należy tylko zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Niektórzy dentyści zalecają też, by podczas mycia zębów lekko masować dziąsła szczoteczką, co ma je wzmacniać.

Ważne zabiegi dentystyczne

Bardzo istotne w profilaktyce chorób przyzębia jest też korzystanie z zabiegów stomatologicznych mających na celu usunięcie kamienia nazębnego. Znajduje się on bezpośrednio przy tkankach przyzębia i stwarza dla nich ogromne zagrożenie, powodując wnikanie bakterii w głąb tkanek, a także odsłanianie się szyjek zębowych. Zwłaszcza osoby, które mają tendencje do osadzania się kamienia (a więc szczególnie palacze papierosów), powinny regularnie odwiedzać dentystę w celu usuwania takich osadów. Dobry gabinet może zaproponować zabiegi takie jak:

  • skaling – polegający na usuwaniu osadów za pomocą ultradźwięków,
  • piaskowanie zębów – odbywające się z użyciem specjalnego urządzenia – piaskarki.

Zabiegi te są bezbolesne i nie tylko chronią zdrowie zębów i przyzębia, ale też zwiększają estetykę uzębienia, przywracając mu gładkość, połysk i naturalną biel. Kamień powinno się usuwać systematycznie. W połączeniu z odpowiednią higieną jamy ustnej, pozwoli to skutecznie ustrzec się chorób przyzębia.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zakresie leczenia chorób przyzębia, zapoznaj się z ofertą firmy Allecoudent – http://www.allecoudent.pl/oferta/profilaktyka-prochnicy

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here