Czuły punkt nie tylko Achillesa

0
1829

Wszyscy, którym zdarzyło się kiedyś przeczytać „Iliadę” Homera słyszeli o mitycznym herosie – Achillesie, który mimo, że w teorii był nieśmiertelny mógł zostać zraniony ciosem w piętę. Właśnie od imienia tej postaci swoją nazwę wzięło ścięgno, znajdujące się zaraz przy pięcie, czyli jedynym czułym punkcie antycznego bohatera.

Ścięgno Achillesa to dokładniej rzecz ujmując ścięgno występujące w okolicach mięśnia trójgłowego łydki, które jest złożone z dwóch innych ścięgien – ścięgna brzuchatego łydki, oraz ścięgno mięśnia płaszczkowatego. Wyżej wspomniany mięsień brzuchaty przechodzi w owo ścięgno Achillesa, które przyczepione jest bezpośrednio do pięty i właśnie temu faktowi prawdopodobnie zawdzięcza swoją, ciekawą nazwę. Odpowiada ono za takie ruchy, jak wychodzenie na palce, poruszanie stopą w przód i w tył, a więc ma bardzo duże zastosowanie przy różnego rodzaju dyscyplinach biegowych, ale także w przypadku różnorakich skoków, właśnie dlatego koszykarze mają je bardzo długie i rozbudowane. Ćwiczyć je możemy właśnie poprzez stawanie na palcach, najlepiej na maszynach, które dodatkowo obciążają nam łydkę oraz ścięgno lub trzymając ciężar, w postaci hantli w rękach.

Co jednak zrobić w przypadku urazu ścięgna Achillesa? Przede wszystkim taki uraz może wynikać ze zbyt dużego obciążenia naszego ścięgna, na przykład przy dźwiganiu dużych ciężarów po schodach, warto więc unikać takich sytuacji. Ponadto w przypadku wykonywania wyżej wspomnianych ćwiczeń musimy zadbać o odpowiednio przeprowadzoną rozgrzewkę, gdyż w przeciwnym wypadku również może dojść do kontuzji. Najczęściej ta część ciała wynika jedynie nadwyrężeniu, wtedy najlepiej jest możliwie unieruchomić to miejsce i stosować okłady z maści łagodzących ból. Jedak jeżeli dojdzie do naderwania lub zerwania tego ścięgna zaczynają się prawdziwe kłopoty. Po konsultacji z lekarzem najprawdopodobniej noga zostanie usztywniona ortezą lub specjalnym stabilizatorem, a w skrajnych przypadkach nawet gipsem. Chodzenie, w tym wypadku, może się okazać naprawdę kłopotliwe więc lepiej możliwie unikać takich kontuzji.

modaforte.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here