Ćwiczenia na brzuch na siłowni

0
1731
ćwiczenia na brzuch na siłowni

Kto z nas nie chce mieć pięknego płaskiego, a przede wszystkim wyrzeźbionego brzucha. To na prawdę marzenie wielu kobiet. I nic w tym dziwnego, bo zadbany, płaski brzuch robi wrażenie, a dodatkowo jest on potwierdzeniem doskonałej sylwetki i symbolem dobrej kondycji, a także zdrowia.

Jednak z pewnością, wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że płaski i wyrzeźbiony brzuch nie bierze się z niczego, trzeba na prawdę trochę nad nim popracować,aby osiągnąć zamierzony efekt. I oczywiście z pomocą przychodzą nam tu ćwiczenia, które są niezbędne gdy chcemy zadbać o nasz brzuch.Co ciekawe ćwiczenia na brzuch to najczęstsze ćwiczenia wykonywane przez kobiety. Najlepiej, co oczywiste, ćwiczyć całe ciało, jednak wyróżniamy też takie ćwiczenia, które są przede wszystkim ukierunkowane na pracę mięśni brzucha.

Zatem zapytacie, jakie ćwiczenia są dobre w walce o płaski brzuch, czy też, jakie ćwiczenia na brzuch na siłowni wykonywać? Oczywiście jest mnóstwo ćwiczeń, a my w poniższym tekście przedstawimy kilka z nich.

Jednak przede wszystkim, aby dobrze zrozumieć specyfikę każdych z tych ćwiczeń, warto na początku zapoznać się z ogólną budową mięśni brzucha. Wiedza ta powoli bardziej świadomie wykonywać konkretne ćwiczenia.

Mięśnie brzucha bowiem, dzielą się na:
– mięsień prosty brzucha – obniża klatkę piersiową i żebra, zgina tułów do przodu oraz unosi miednice,
– mięsień skośny zewnętrzny brzucha – zgina kręgosłup, obraca tułów,
– mięsień skośny wewnętrzny brzucha – zgina tułów do przodu, na boki,
– mięsień poprzeczny brzucha – zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, zbliża żebra,
– mięsień piramidowy – napina kresę białą,
– mięsień czworoboczny lędźwi, lędźwiowy większy, mniejszy oraz biodrowy – zginacze stawu biodrowego.

A więc, jak widzimy trochę tych mięśni jest. Zatem, aby całościowo zadbać o nasz brzuch, musimy przede wszystkim wykonywać takie ćwiczenia, które będą angażowały do pracy wszystkie te wymienione mięśnie.

na siłowni

Wobec powyższego, teraz przejdźmy do tego, jakie ćwiczenia na brzuch na siłowni najlepiej wykonywać. A oto kilka przykładów ćwiczeń na mięśnie brzucha:
1. Skłony boczne, obustronne z kettlem lub też z sztangielką – tu pracujemy nad mięśniami skośnymi.
2. Unoszenie nóg w zwisie na drążku, albo unoszenie nóg w podporze -skuteczne obciążenie dolnych partii brzucha.
3. Skręty tułowia w siadzie równoważnym z obciążeniem – w tym ćwiczeniu pracują mięśnie skośne oraz mięśnie głębokie brzucha.
4. Spięcia brzucha z obciążeniem oraz do ugiętych kolan.
5. Brzuszki na ławie rzymskiej – w tym ćwiczeniu angażujemy mięśnie środkowe, górne i dolne mięśnie brzucha.
6. Wykroki ze skrętem tułowia z odważnikiem.
7. Plank inaczej deska – angażuje najgłębsze mięśnie brzucha, pozycje deski uzyskamy poprzez oparcie się na przedramionach i wyprostowanie ciała z uniesionymi nad ziemie biodrami.
8. Martwy ciąg ze sztangą rozwija mięśnie głębokie.
9. Nożyce poziome – trzymają cały czas mięśnie brzucha w napięciu.
10. Naprzemienne przyciąganie nóg w leżeniu tyłem – ćwiczenie na mięsień prosty, jak i skośny brzucha.
11. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej leżąc – uruchamiamy mięśnie proste brzucha oraz głębokie (odpowiedzialne za stabilizacje sylwetki).
12. Spięcia brzucha na piłce gimnastycznej – pracuje tu przede wszystkim mięsień prosty brzucha.
13. Unoszenie bioder w leżeniu tyłem (tzw. świeca) – pracujemy tutaj nad mięśniem prostym brzucha, mięśniem biodrowo-lędźwiowym.

Pamiętajmy, że na prawdę warto zadbać o mięśnie brzucha, bowiem nie tylko ładnie wyglądają, ale przede wszystkim pełnią one ważną rolę.

ćwiczenia na brzuch

Mięśnie brzucha pełnią między innymi następujące funkcje:
– funkcja stabilizująca – a więc pozwalają one nam utrzymać prosta postawę całego ciała, odciążając tym samym nasz kręgosłup,
– funkcja motoryczna – mięśnie brzucha bowiem, pozwalają nam na ruch: unoszenie tułowia, skręty tułowia, ruchy bioder,
– funkcja wspomagająca – napinanie i rozkurczanie mięśni brzucha wspomaga między innymi oddychanie.

Jednak warto mieć świadomość tego, iż ćwiczenia mające na celu wysmuklenie brzucha, wymagają od nas przede wszystkim sporego wysiłku fizycznego. Bardzo ważne jest też w tym przypadku, regularne wykonywanie ćwiczeń. Co ciekawe, same cieczenia nie pozwolą nam osiągnąć oczekiwany efekt.

Bardzo dużą rolę w rzeźbieniu, wzmacnianiu brzucha, czy też w pozbywaniu się tkanki tłuszczowej brzucha, odgrywa dieta. Bez niej niestety nawet najbardziej intensywny trening nie sprawi, że nasz brzuch będzie taki jaki sobie wymarzymy, a więc idealnie płaski i pięknie umięśniony.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here