Co to jest tie break w tenisie?

0
70

Tie break w tenisie to specjalna forma rozstrzygania setów, która ma miejsce, gdy wynik seta osiąga remisowy stan. Jest to bardzo ważne pojęcie w tenisie, które pozwala uniknąć nieskończonych setów i umożliwia szybsze zakończenie meczu.

Jak działa tie break?

Tie break rozgrywany jest w momencie, gdy wynik seta wynosi 6:6. Wówczas zawodnicy przechodzą do rozgrywania tie breaka, który jest rodzajem super-tiebreaka. Oznacza to, że nie jest to zwykły gem, ale specjalna forma rozgrywki, która ma na celu wyłonienie zwycięzcy seta.

Podczas tie breaka, zawodnicy rozgrywają kolejne gemy, ale z pewnymi zmianami w zasadach. Zamiast tradycyjnego systemu, w którym zawodnik musi wygrać gem poprzez zdobycie dwóch punktów przewagi, w tie breaku punkty są liczone w inny sposób.

W tie breaku, każdy punkt jest liczbą, zaczynając od 1. Zawodnik, który rozpoczyna serwis, wykonuje go tylko raz, a następnie serwuje przeciwnik. Serwujący zmienia się co dwie piłki. Punkty są kontynuowane, aż jeden z zawodników zdobędzie 7 punktów, z przewagą co najmniej dwóch punktów nad przeciwnikiem.

Historia tie breaka

Tie break został wprowadzony w tenisie w celu skrócenia czasu trwania meczów i uniknięcia nieskończonych setów. Pierwszy oficjalny tie break został rozegrany w 1970 roku podczas zawodów US Open. Od tego momentu stał się on integralną częścią gry w tenisa.

Pomysłodawcą tie breaka był James Van Alen, amerykański tenisista i działacz tenisowy. Jego celem było wprowadzenie bardziej dynamicznej formy rozgrywki, która umożliwiłaby szybsze zakończenie setów i meczów.

Zastosowanie tie breaka

Tie break jest stosowany w większości turniejów tenisowych na świecie, zarówno w rozgrywkach singlowych, jak i deblowych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ umożliwia uniknięcie nieskończonych setów i zapewnia bardziej przewidywalne zakończenie meczu.

Warto również zaznaczyć, że tie break ma swoje własne zasady i przepisy, które muszą być przestrzegane podczas rozgrywki. Na przykład, w niektórych turniejach tie break jest rozgrywany do 10 punktów zamiast 7, a przewaga musi wynosić co najmniej 2 punkty.

Podsumowanie

Tie break w tenisie to specjalna forma rozstrzygania setów, która ma miejsce, gdy wynik seta osiąga remisowy stan. Jest to ważne pojęcie w tenisie, które pozwala uniknąć nieskończonych setów i umożliwia szybsze zakończenie meczu. Tie break rozgrywany jest w momencie, gdy wynik seta wynosi 6:6. Podczas tie breaka, zawodnicy rozgrywają kolejne gemy, a punkty są liczone w specjalny sposób. Pierwszy oficjalny tie break został rozegrany w 1970 roku podczas zawodów US Open. Tie break jest stosowany w większości turniejów tenisowych na świecie i ma swoje własne zasady i przepisy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ umożliwia uniknięcie nieskończonych setów i zapewnia bardziej przewidywalne zakończenie meczu.

Tie break w tenisie to specjalna forma rozstrzygania seta, która ma miejsce, gdy wynik osiąga remis 6:6. W tie breaku zawodnicy rozgrywają serię punktów, zaczynając od serwującego, który wykonuje tylko jeden serwis. Punkty są zliczane w sposób nietypowy, gdzie pierwszy punkt zdobyty przez zawodnika oznacza 1, drugi punkt – 2, i tak dalej. Zawodnik, który zdobędzie 7 punktów (z przewagą co najmniej 2 punktów), wygrywa tie break i tym samym seta. Jeśli tie break kończy się wynikiem 7:6, to set kończy się wynikiem 7:6 dla zwycięzcy tie breaka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]