Zapalenie zatok – gdy problem przybiera na sile – diagnostyka

0
1448
Zapalenie zatok

Przejściowe problemy z zatokami są dość częstą przyszłością. Irytujący ból głowy, zwłaszcza przy schylaniu się, do tego katar i zatkany nos może świadczyć o zapaleniu zatok. Zwykle już lekarze pierwszego kontaktu mogą postawić diagnozę i rozpocząć leczenie farmakologiczne. Problem powinien minąć w ciągu tygodnia lub dwóch, ale co zrobić gdy tak się nie dzieje?

Tomografem w przewlekłe zapalenie zatok

Gdy zapalenie zatok przeciąga się lub nieustannie powraca istnieje ryzyko, że zatoki uległy uszkodzeniu i należy wdrożyć szerszą diagnostykę. W tym celu lekarze laryngolodzy coraz częściej korzystają z tomografii komputerowej głowy. Odchodzi się od zwykłych zdjęć rentgenowskich, które nie zawsze dają miarodajny poglądy. Płaski obraz jest często nieczytelny i nie pozwala na określenie źródła problemu.

Inaczej jest w przypadku tomografii komputerowej, której rezultatem są przekrojowe obrazy tkanek i narządów (tomografia 2D) lub obrazy przestrzenne (tomografia 3D). Dodatkowo wynik tomografii komputerowej pozwala na precyzyjne pomiary, a co za tym idzie precyzyjne określenie źródła problemu. Ponadto przewagą tomografii komputerowej nad innym wysoce specjalistycznym badaniem- rezonansem magnetycznym- jest pełen obraz tkanek, zarówno miękkich, jak i kości.

Co warto wiedzieć przed wykonaniem tomografii zatok?

Tomografia komputerowa jest jednym z bardziej uniwersalnych typów badań, choć często kojarzy się z diagnostyką urazów głowy, to jej zastosowanie jest znacznie szersze. Z tomografii głowy korzystają często laryngolodzy, warto wiedzieć, że sprzęt który stosują ma zwykle wielokrotnie niższe promieniowanie niż klasyczny tomograf. Mimo tego kobiety w ciąży powinny o swoim stanie poinformować lekarza przed wykonaniem badania. Do tego badania jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Wykonując laryngologiczną tomografię komputerową głowy w gabinecie radioterapii Ultimed Tomo3D w Łodzi (http://tomo3d.pl/), można skorzystać z nowoczesnego sprzętu, który wykonuje badanie w kilka sekund. Dzięki temu, że gabinet zatrudnia specjalistów min.laryngologii wynik badania można odebrać jeszcze tego samego dnia. Do badania nie trzeba się zwykle specjalnie przygotowywać, wyjątek stanowi sytuacja, gdy lekarz zaleci wykonanie tomografii głowy z kontrastem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here