Trening interwałowy na siłowni

0
1618
trening interwałowy

Prawie każda osoba, która ćwiczy swoje ciało, wie czym jest trening interwałowy i co jakiś czas go wykonuje. Generalnie trening interwałowy składa się z dwóch faz, jedna z nich polega na bardzo intensywnym treningu, a druga jest częścią umiarkowaną. Proporcje takiego treningu dopasowuje każdy do siebie indywidualnie lub po konsultacji z trenerem personalnym. Takie trening nie może trwać dłużej niż 40 minut oraz nie przyniesie efektów jeżeli będzie krótszy niż 20 minut. Jest na pewno pewien wzór na wykonanie takiego treningu samemu.

Między innymi polega ona na dziesięciominutowej lub piętnastominutowej rozgrzewce. Następnie należy na przemian wykonywać intensywny wysiłek i ten umiarkowany. Faza intensywna powinna trwać około piętnastu sekund, jednak faza umiarkowana dłużej, bo aż czterdzieści pięć sekund. Należy te fazy na przemiennie powtarzać wedle swojego uznania i wcześniej zaplanowanego treningu. Po tym należy przez dziesięć minut uspokajać organizm, można wykonywać to przez bardzo wolny bieg, czyli trucht, a zaraz po tym trzeba wykonać serię rozciągającą, która powinna trwać co najmniej pięć minut. Taki może być schemat, do którego samodzielnie należy dobrać ćwiczenia, bądź przy konsultacji z trenerem personalnym.

Trening interwałowy na siłowni nie różni się prawie niczym od takiego treningu w domu.

Oczywiście podstawową różnicą jest sprzęt, do którego na siłowni ma się dostęp. Na całe szczęście każdy może wykonać takie trening na siłowni, nie potrzeba do tego specjalnego, wcześniejszego przygotowania. Oczywiście obowiązkowe dla każdej osoby przebywającej na siłowni jest, zapoznanie się z instrukcją maszyn, na których ma się zamiar ćwiczyć.

Należy pamiętać, że każde ewentualne zniszczenie trzeba dostatecznie szybko zgłosić. W dodatku na siłowni warto dbać o higienę swoją i innych, dlatego zaleca się podkładanie ręczników, na sprzęt, na który ma się zamiar usiąść, na pewno jest to bardzo miłe i kulturalne. Trening interwałowy na siłowni, będzie wyglądał prawie identycznie jak ten opisany wyżej, bo również pierwszą, podstawową częścią jest rozgrzewka. Warto do niej wykorzystać bieżnię, orbitka lub rowerek, wedle upodobań.

na siłowni

Po rozgrzewce, należy płynnie przejść do treningu właściwego, dla przykładu mogą być to intensywne przysiady ze sztangą na plecach, następnie dłuższy odpoczynek w przysiadzie. Tutaj widać, że po dużym wysiłku nogi pozostają ugięte, nadal pracują, należy pamiętać, że nadal z obciążeniem na plecach. W zależności od kondycji, to ćwiczenie należy powtórzyć pięć lub nawet piętnaście razy. Po tym ćwiczeniu wykonuje się spacer lub trucht na bieżni, a następnie ważne jest aby rozciągnąć te części ciała, które wcześniej pracowały.

Dla osób, które pierwszy raz mają styczność z treningiem interwałowym poleca się trochę więcej różnorodności w ćwiczeniach. Zamiast wykonywać przysiady kilkanaście razy, lepiej zrobić tych powtórzeń tylko pięć, a następnie zmienić serię ćwiczeń na inne partie ciała. Dla przykładu można zacząć od pompek, piętnaście sekund pompek, następnie umiarkowany trening brzuszków.

Po tym wraca się do szybkiego treningu, czyli piętnaście sekund przysiadów, a po tym czterdzieści sekund umiarkowanych pajacyków. Po tym wszystkim wraca się do ogólnego schematu. Taka różnorodność ćwiczeń pozwala na aktywizowanie kilku partii ciała, na pewno przy tym występuje też mniejsze zmęczenie. Takie treningi można wykonywać też tylko na bieżni, które będą schematycznie wyglądać jak przykłady podane wyżej.

Oczywiście trening interwałowy jest lubiany przez grupę ludzi, którzy w krótkim czasie chcą spalić jak najwięcej tkanki tłuszczowej. Jednak należy stosować się do kilku zasad w związku z takim treningiem, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Ważne jest aby nie ćwiczyć częściej niż 3 razy w tygodniu, a przerwy między treningami powinny być co najmniej 48 godzin. Część wysiłkowa w treningu nie powinna trwać dłużej niż dwadzieścia pięć minut.

trening interwałowy na siłowni

Ważnym elementem jest rozgrzewka, o której nigdy nie można zapomnieć, inaczej może kończyć się dzień kontuzją. W dodatku ważna informacja o łączeniu treningów, wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że tego treningu nie wolno łączyć z kardio ani z treningiem siłowym. Przerwy w tym wypadku też są ważne, inaczej mięśnie nie będą miały czasu na odpoczynek. Interwałów też nie wolno ćwiczyć na czczo, powinno się około dwie godziny przed treningiem coś zjeść, przy okazji trzeba pamiętać, że przy diecie restrykcyjnej nie wolno stosować interwałów, bo wtedy organizmowi może zabraknąć sporo składników do regeneracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here