Sprawna wycieraczka – dlaczego jej prawidłowe działanie jest tak istotne?

0
584
Sprawna wycieraczka – dlaczego jej prawidłowe działanie jest tak istotne?

Każda osoba kierująca samochodem zobowiązana jest dbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu. Dbamy więc o uważną jazdę, dobry stan techniczny silnika, ostrożność. Często nie zdając sobie sprawę, że przyczyną poważnych zagrożeń może być niepozorna z wyglądu wycieraczka samochodowa. Tymczasem to właśnie od wycieraczek zależy widoczność na drodze.

Wiele osób uważa, że skoro ich samochód wyposażony jest w nowoczesny rodzaj wycieraczek, takich jak doskonale zbierające wodę wycieraczki płaskie lub solidne i wydajne wycieraczki hybrydowe, nie muszą o nic się martwić. Tymczasem wycieraczki samochodowe, jak każdy inny element wyposażenia samochodu, ulegają eksploatacji. Zużyte nie są w stanie zebrać wody znajdującej się na szybie w odpowiednim tempie. Co więcej, mogą przyczyniać się do powstawania smug i zabrudzeń, które jeszcze bardziej ograniczają nam widoczność. Warto więc sprawdzić swoje wycieraczki.

Co świadczy o tym, że wycieraczka samochodowa jest zużyta?

Nie ukrywajmy – większość z nas sprawdza regularnie poziom oleju czy zagląda pod maskę samochodu. Znacznie mniej przejmujemy się jednak drobnymi i z pozoru nieistotnymi akcesoriami, takimi jak wycieraczki samochodowe. Często wydaje nam się, że skoro działają, możemy z nich korzystać. Tymczasem wycieraczki w naszym aucie mogą być już naprawdę mocno zużyte. Sprawdźmy więc, na co warto zwrócić uwagę.

Pierwszym niepokojącym objawem, który może świadczyć o zużyciu wycieraczki, jest smużenie.  Powstające na szybie wąskie smugi mogą świadczyć o tym, że guma wycieraczki jest uszkodzona lub załamana. Niepokoić powinno cię także niedokładne zbieranie wody, podskakiwanie wycieraczki oraz głośna praca.

Na co warto wymienić starą wycieraczkę?

Jeśli zauważysz wspomniane wyżej niepokojące sygnały świadczące o zużyciu twojej wycieraczki, możesz oczywiście podjąć próby naprawienia jej. Dokładne wyczyszczenie, sprawdzenie czy guma odpowiednio umieszczona jest na stelażu, a nawet usunięcie zanieczyszczeń z krawędzi pióra wycieraczki może pomóc. Jeśli jednak tak się nie dzieje, nie warto zwlekać z wymianą wycieraczki na nową. Zadbaj o to, by kupić wycieraczkę tego samego rodzaju, jaka zamontowana jest w twoim aucie – dzięki temu unikniesz problemów z montażem. Mówiąc prościej, jeśli posiadasz auto z wycieraczkami płaskimi, raczej nie decyduj się na zakup wycieraczki hybrydowej. Zadbaj za to o jakość materiałów, z których zostały wykonane wycieraczki. Zakup najtańszych zamienników nie jest dobrym pomysłem gwarantującym bezpieczeństwo. O wiele lepiej postawić na produkty sprawdzonych producentów, takich jak Valeo. Więcej informacji o ofercie tej firmy znajdziesz na stronie https://www.valeoservice.pl/pl.

Podsumowując, jeśli w czasie deszczu masz wrażenie, że wycieraczki nie nadążają ze zbieraniem wody, pozostawiają nieestetyczne smugi, a ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, możesz mieć pewność, że są już w naprawdę złym stanie. Może to negatywnie wpływać na bezpieczeństwo twoje oraz twoich najbliższych. Czas więc na zmianę wycieraczek – tym bardziej, że koszt zakupu nowych wcale nie jest wysoki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here