Moda na klasykę, czyli jak pomalować meble na biało przecierane.

0
528
Moda na klasykę, czyli jak pomalować meble na biało przecierane.

Furorę w obecnej modzie wykończenia wnętrz robią wnętrza w stylu retro. Jak osiągnąć taki efekt i jak pomalować meble na biało przecierane?
Każdemu z nas marzy się pewnie piękny dom ze starannie i dokładnie wykończonym wnętrzem. Meble biało przecierane wpisują się w „nurt” mebli postarzanych, które współcześnie wydają się być hitem w aranżacji wnętrz. Jenak aby osiągnąć taki, z pewnością powalający z nóg efekt, trzeba najpierw podejść do tego tematu z odrobiną profesjonalizmu. Więc od czego zacząć?
Z pewnością od koloru! Świetnymi kolorami, dzięki którym łagodnie i bez efektu szoku odmienimy nasze elementy wyposażenia wnętrz będą delikatne błękity, szarości, złamane biele oraz intensywne kremy. Gdy wybraliśmy już kolor należy przejść do manualnego postarzania mebla. Jak to zrobić? Gdy pomalujemy dany mebel pierwsza warstwą farby, należy trochę odczekać, jednak nie na tyle długo by farba całkowicie wyschła! Gdy farba po części wyschnie należy wziąć do ręki czystą lnianą szmatkę, którą należy lekko nawilżyć wodą. Lnianą szmatką, należy wykonywać po meblu koliste ruchy (od ich zakresu i częstotliwości zależy efekt jaki chcemy osiągnąć, podczas wykonywania tej czynności możemy więc popuścić wodzy naszej fantazji).Dzięki tej metodzie zetrzemy część wierzchniej warstwy farby, odsłaniając delikatnie warstwę spodnią. Gdy po tej czynności uzyskamy satysfakcjonujący nas wygląd mebla, należy odstawić przedmiot na dobę, w celu jego wyschnięcia. Przetarcia na wyschniętej już warstwie farby możemy uzyskać dzięki użyciu papieru ściernego.
Istnieje także inna, chociaż należy podkreślić, że bardziej skomplikowana metoda pomalowania mebla na biało przecierany. Tutaj z pomocą przyjdzie nam wosk. Pierwszym krokiem w tym przypadku staje się umieszczenie wosku w żaroodpornym naczyniu, wstawienie go do rondelka z wodą i lekkie jego podgrzanie. Później zaleca się dodania pigmentu w proszku i trypli (środek używany przez zegarmistrzów do lakierowania, niestety dosyć trudno go zdobyć). Co interesujące w tym miejscu można dodać także kurz i brud zebrany uprzednio z mebla.
Kolejnym etapem jest staranne wymieszanie wszystkiego i pozostawienie przygotowanego specyfiku do wyschnięcia. Schłodzoną masę warto wcześniej przetestować na jakimś niewidocznym kawałku drewna, nanosząc ją przy użyciu szczotki do butów. Nałożona masa schnie około godziny. Jeśli dążysz do uzyskania jaśniejszego koloru, nałóż większą ilość wosku. Jeśli kolor ma być intensywniejszy – przygotuj większą ilość pigmentu. Następnie należy w sposób staranny nanieść wosk, naturalnie należy użyć więcej wosku w ewentualnych zagłębieniach i defektach postarzanego mebla. Konsystencję wosku można także rozrzedzić przez dodanie benzyny lakierniczej. Woskowana powierzchnia schnie około godziny, zaś po wyschnięciu wosku całość zaleca się wypolerować bawełnianą szmatką.
Jak widzimy sposobów do nadania naszym meblom klasycznego, postarzanego wyglądu jest wiele. Należy jedynie wszystko dokładnie przemyśleć, przystąpić do pracy i cieszyć się efektem!

designsekcja.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpiekun sztuki
Następny artykułJaki jest dom tani w budowie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here