Krew w moczu – co robić?

0
1015

Krew w moczu to objaw chorobowy, którego nie można ignorować. Organizm daje nam znać, że w układzie moczowym toczy się proces chorobotwórczy. Krwiomocz występuje w przypadku takich chorób jak kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie naczyń, chorób wątroby a także nowotworów, w tym w szczególności raka prostaty u mężczyzn.
Jeśli w moczu pojawi się krew, należy jak najszybciej udać się do laboratorium. Na podstawie próbki moczu zostanie przeprowadzone badanie, które określi między innymi odczyn, barwę, ciężar właściwy, występowanie białka, glukozy, erytrocytów i leukocytów, bakterii czy kryształów i wałeczków. Wraz z wynikiem powinniśmy się udać do lekarza rodzinnego, który zarówno na jego podstawie, jak i na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentem oceni, co może być przyczyną krwi w moczu. Od tego będzie zależała ewentualna dalsza diagnostyka i leczenie. Może się okazać, że będą konieczne dalsze badania, jak posiew w przypadku zakażenia czy badanie USG w przypadku podejrzenia kamicy nerkowej. Lekarz rodzinny podejmie decyzję odnośnie podania antybiotyków lub skierowania do specjalisty, na przykład nefrologa.
Krew w moczu, nawet jeśli to objaw występujący jednorazowo, powinien wzbudzić naszą czujność. Konieczna jest nasza obserwacja, gdyż krwiomocz może być jedynym objawem choroby. Niezależnie od powyższego może mu towarzyszyć gorączka, pieczenie cewki moczowej, parcie na mocz czy zatrzymanie moczu.
Krwiomocz może być makroskopowy, gdy na podstawie zwykłej obserwacji i zabarwienia stwierdzamy obecność krwi, jak również mikroskopowy, gdy dopiero w wyniku przeprowadzonego badania pod mikroskopem okazuje się, że mamy do czynienia ze zwiększoną liczbą krwinek czerwonych.
O zdrowie należy dbać, każdy to wie. Układ moczowy ma za zadanie pozbyć się z organizmu odpadów powstałych w wyniku trawienia oraz toksyn. Wobec powyższego nie powinniśmy bagatelizować znaków, które daje nam nasze ciało. Badajmy się i w razie wątpliwości nie bójmy się pytać o poradę doświadczonego lekarza.

fabrykafigury.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here