Jaki jest dom tani w budowie?

0
536
Jaki jest dom tani w budowie?

Domy tanie w budowie nie muszą być wykonane z przestarzałych technologii. Nie muszą też ustępować funkcjonalnością i komfortem mieszkania względem o wiele droższych inwestycji. Jeśli oszczędności są planowane z głową to domy tanie w budowie mogą się stać naszym wymarzonym miejscem na ziemi do którego zawsze z chęcią będziemy wracać.

Przede wszystkim należy się zastanowić co to tak na prawdę znaczy tani dom. Oczywiście dla każdego pojęcie ceny i towarzyszącej jej taniości będzie czymś innym, ale możemy wyznaczyć kilka nadrzędnych cech i zasad co do których większość z nas się na pewno zgodzi. Po pierwsze w niektórych miejscach w Polsce a w szczególności w dużych miastach, kupno taniej działki pod miastem i budowa skromnego domu, może się okazać o wiele tańszą alternatywą od kupna mieszkania gdzieś w centrum danej aglomeracji. Dla przykładu mieszkania w centrum warszawy bez problemu mogą kosztować ponad milion złotych.

Drugą kwestią jest Utrzymanie owego taniego domu. I tutaj znowu porównując koszty czynszu i miejsc parkingowych w centrach dużych miast z kosztem utrzymania skromnego domu na przedmieściach, może się okazać, iż tani dom jest kilkukrotnie tańszy w utrzymaniu. Trzeba pamiętać że jedno miejsce garażowe w centrum Wrocławia może kosztować obecnie i tysiąc złotych.

Kolejną kwestią jest zdefiniowanie czym tak na prawdę jest tani dom i gdzie można szukać oszczędności. Otóż bez dwóch zdań im mniejszy dom tym tańsze koszty jego wykończenia, chociaż tak naprawdę różnice w cenie domów o powierzchni np. stu metrów kwadratowych a stu dwudziestu metrów nie są już takie duże i często dodatkowe zmniejszanie projektu jest nie uzasadnione ekonomicznie. Tak naprawdę to co czyni domy tanie w budowie to wykorzystanie standardowych rozwiązań, takich jak maksymalnie uproszczona bryła, najlepiej w kształcie kwadratu lub prosto konta oraz prosta więźba dachowa. Nie od dzisiaj wiadomo, że dach dwu spadowy bez dodatkowych okien jest najtańszy. Kolejnym elementem który należy uprościć to piwnica i strych. Tani dom nie ma piwnicy, oraz posiada jedynie poddasze w formie składu przechowywanie mniej potrzebnych rzeczy.

Kolejną kwestią jest zastąpienie garażu zadaszoną wiatą, oraz dodania obok tej wiaty nieogrzewanego pomieszczenia gospodarczego na takie różne sprzęty. Samo przedefiniowanie swoich potrzeb i ich uproszczenie powoduje znaczące oszczędności. Domy tanie w budowie mają zatem standardowe tanie okna i proste wejścia. Dodatkowo ogrodzone są prostymi płotami z siatki co stanowi znowu znaczącą oszczędność, lub co staje się coraz modniejsze, w ogóle nie posiadają płotów.

To na czym można najbardziej zaoszczędzić podczas budowy domu, to wykończenie go w własnym zakresie. Dzisiejsze nowoczesne materiały budowlane gwarantują prostotę aplikowania i wysoką powtarzalność nawet dla niewprawionych pracowników. Tym samym warto samemu podszkolić się trochę za pośrednictwem internetu i położyć sobie rigipsy, pomalować ściany, położyć panele, czy wykafelkować łazienkę i kuchnię. Wszystkie te czynności są proste a narzędzia można tanio dostać w dowolnym markecie budowlanym. Oszczędności z zrobienia w własnym zakresie etapu wykończenia domu mogą być znaczące.

kopalniamarzen.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here