Charakterystyka dny mocznowej

0
305
Charakterystyka dny mocznowej

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest dna moczanowa? Otóż jest to choroba, która charakteryzuje się nawracającymi atakami stawów. Ból zazwyczaj pojawia się szybko, osiągając maksymalną intensywność w mniej niż dwanaście godzin.
Dna spowodowana jest uporczywie podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Wynika to z połączenia diety, innych problemów zdrowotnych i czynników genetycznych. Na wysokich poziomach kwas moczowy krystalizuje się a kryształy osadzają się w stawach, ścięgnach i otaczających tkankach, powodując atak dny. Dna moczanowa występuje częściej u tych, którzy regularnie jedzą mięso lub owoce morza, piją piwo lub mają nadwagę. Rozpoznanie dny moczanowej można potwierdzić obecnością kryształów w płynie stawowym lub w depozycie poza stawem. Poziom kwasu moczowego we krwi może być normalny podczas ataku. Leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), steroidami lub kolchicyną poprawia objawy. Gdy ostry atak ustąpi, poziom kwasu moczowego może zostać obniżony poprzez zmiany stylu życia, a w przypadku częstych ataków allopurinol lub probenecid zapewnia długotrwałą prewencję. Przyjmowanie witaminy C i spożywanie diety bogatej w niskotłuszczowe produkty mleczne może być zapobiegawcze.
Dna dotyka około 1 do 2% populacji Zachodu w pewnym momencie ich życia. Stało się bardziej powszechne w ostatnich dziesięcioleciach. Uważa się, że jest to spowodowane rosnącymi czynnikami ryzyka w populacji, takimi jak zespół metaboliczny, dłuższa oczekiwana długość życia i zmiany w diecie. Najczęściej dotyczy to starszych mężczyzn.

guzikcidotego.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here