Rezonans magnetyczny – bezpieczna diagnostyka

0
1080
Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny jest urządzeniem, które wykorzystuje nieszkodliwe dla organizmu człowieka fale radiowe i pole magnetyczne. Badanie z jego wykorzystaniem jest niezwykle dokładne i pozwala na wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie narządów oraz tkanek miękkich, w tym mózgu. Kiedy warto je wykonać i jakie są przeciwskazania do takiego badania?

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Rezonans magnetyczny wykorzystuje fale radiowe do pobudzenia protonów obecnych w atomach wodoru cząsteczek wody w ciele pacjenta. Następnie protony te, położone w różnej odległości od odbiornika wysyłają w jego kierunku fale o tej samej częstotliwości, co powoduje powstanie dokładnego obrazu. Pacjent przez ok. 30 minut znajduje się w aparacie w pozycji leżącej i jest poddawany działaniu bezpiecznego pola magnetycznego.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Z uwagi na wysoką dokładność, badanie rezonansem zalecane jest w przypadkach podejrzenia niewielkich zmian w mózgu. Można z jego pomocą potwierdzić nawet chorobę Alzheimera. Do innych chorób ośrodkowego układu nerwowego stanowiących wskazania do badania należą stwardnienie rozsiane czy nowotwory. Rezonans jest pomocny również w diagnostyce chorób serca, kości i stawów (w tym szpiku kostnego), narządów jamy brzusznej i narządów rodnych, piersi, prostaty oraz wielu innych. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej, może być wykonywany nawet w ciąży (zalecane od drugiego trymestru).

Przeciwwskazania do badanie rezonansem magnetycznym

Lista przeciwwskazań z uwagi na wysoki profil bezpieczeństwa badania jest niewielka i wynika głównie z wpływu silnego pola magnetycznego na obiekty metalowe. Badaniu nie powinny więc poddawać się osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, metalową wkładką domaciczną, po zabiegu klipsowania tętniaków mózgu, z metalowymi protezami dentystycznymi oraz implantami ortopedycznymi. Dodatkowo, w przypadku podejrzenia występowania opiłków metalu w obrębie oczodołu, wskazana jest wstępna ocena okulistyczna, gdyż ich ruch pod wpływem pola magnetycznego może uszkodzić gałkę oczną. Podczas badania mogą być używane dobrze tolerowane przez pacjentów gadolinowe środki kontrastowe. Jeśli jednak w przeszłości wystąpiła reakcja uczuleniowa po ich podaniu, nie powinno się wykonywać badania z użyciem kontrastu.

Przygotowanie do badania

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga specjalnego przygotowania. W celu uwidocznienia funkcji narządów może być jednak podawany kontrast, dlatego na 3 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków, pić napojów oraz palić papierosów. Badanie można wykonywać w ubraniu, jednak konieczne jest zdjęcie wszelkich elementów metalowych jak klamry paska czy kolczyki oraz tych, które narażone są na rozmagnesowanie (karty kredytowe, zegarki). Należy pamiętać, by podczas badania pozostawać w bezruchu, gdyż ruch wpływa na powstawanie artefaktów obniżających jakość powstającego obrazu. Podczas badania pacjent pozostaje w ciągłym kontakcie z personelem medycznym i wszelkie wątpliwości czy pytania może na bieżąco zgłaszać.

Gdzie wykonać badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansu magnetycznego można wykonać zarówno w szpitalach, jak i w najlepszych ośrodkach prywatnych w Polsce. Dalsze informacje związane z badaniem oraz kontakt w celu ustalenia jego terminu można uzyskać na stronie http://www.eurodiagnostic.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here