Polskie zabytki sakralne: kolegiata w Łasku

0
932

Kolegiata Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła to jeden z cenniejszych zabytków sakralnych województwa łódzkiego oraz perełka architektury, z której Łask może być wyjątkowo dumny. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu? Dlaczego pielgrzymki i wycieczki zorganizowane tak chętnie odwiedzają to miejsce?

Kolegiata, którą może się pochwalić Łask, to ciekawy zabytek dawnego budownictwa. Kościół ten zbudowany został w latach 20-tych XVI wieku, jako budowla o późnogotyckim charakterze. W połowie XVIII wieku, po wielkim pożarze, świątynia ta została znacznie rozbudowana. Dziś kolegiata ta przyciąga nie tylko ciekawą bryłą, ale i cennym wyposażeniem kościelnego wnętrza. Nie brak tu cennych dzieł sztuki, którym turyści tak chętnie poświęcają swój czas w trakcie wycieczki po tej części województwa łódzkiego, nie brak też przedmiotów kultu, dzięki którym do tego miasta tak licznie zaglądają pielgrzymki. Na jakie elementy kościelnego wyposażenia warto zwrócić uwagę w tym miejscu?

Najważniejszym zabytkiem w kościele jest alabastrowa płaskorzeźba Matki Boskiej Łaskiej. Powstała ona najprawdopodobniej pod koniec XV wieku i jest ciekawym przykładem sztuki renesansowej. Wizerunek Matki Bożej Łaskiej został w 2005 roku koronowany, dzięki czemu kolegiata w Łasku stała się miejscem jeszcze chętniej odwiedzanym przez wiernych. Wiele cennych dzieł sztuki sakralnej można też zobaczyć w muzeum parafialnym, którego ekspozycja obejmuje m. in. takie atrakcje, jak olejne obrazy oraz starodruki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here