Jurajskie atrakcje: z wizytą w Glaniowie

0
818

Glanów jest wspaniałą miejscowością, którą miłośnicy wędrówek po terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością docenią. Tutejszy dwór oraz pobliska Dolina Dłubni przyciągają zarówno miłośników historii, jak i turystów preferujących piesze wycieczki. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?
Założony w XIII wieku jako wieś rycerska, Glanów aż do 1819 roku pozostawał w rękach Norbertanek z pobliskich Imbramowic. Najważniejsze wydarzenia związane z tą miejscowością wiążą się z okresem powstania styczniowego. W tym czasie działał tu oddział partyzancki Aleksandra Krukowieckiego, który stacjonował w tutejszym dworze i bronił go przed wojskami carskimi. W czasie walk zginęło wielu powstańców, których mogiły można dziś ujrzeć na cmentarzu w sąsiednich Imbramowicach. W obronie Glanowa zasłużyli się również bracia Habichowie (oficerowie artylerii), którzy wraz ze swymi ludźmi działali na terenie lasów w pobliżu Imbramowic i Glanowa. W czasie walk stoczonych w dniu 15 sierpnia 1863 roku zginął też ówczesny dzierżawca Glanowa – Leon Bończa Rutkowski. I on został pochowany w Imbramowicach.
Będący świadkiem tak ważnych wydarzeń dwór jest dziś głównym celem turystów, urządzających wycieczki po Dolinie Dłubni. Wzniesiony pod koniec XVIII wieku, był własnością Rutkowiskich i Novaków. Jest to klasycystyczny dwór z łamanym dachem oraz ciekawym gankiem wspartym na kolumnach. W pobliżu dworu można ujrzeć zabudowania dworskie z XIX wieku. Zachowała się m. in. drewniana wozownia oraz kamienny spichlerz. O historii walk stoczonych tu w czasie powstania przypomina z kolei niewielka izba regionalna, w której można zobaczyć pamiątki związane z działalnością partyzantów w rejonie Glanowa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here