Dlaczego warto zapisać się na kurs tańca towarzyskiego? – charakterystyka poszczególnych rodzajów tańca

0
1233
kurs tańca towarzyskiego

Taniec jest aktywnością, która stopniowo zyskuje coraz większe uznanie i popularność nie tylko wśród telewizyjnych programów, ale też też zwykłych ludzi. Nic w tym dziwnego, niesie za sobą same korzyści, których ilość może przyprawiać o zawrót głowy! Rozpoczęcie kursu tańca towarzyskiego gwarantuje szereg korzyści zdrowotnych, takich jak usprawnienie krążenia krwi i obniżenie ciśnienia, wzrost sprawności fizycznej i świadomości ruchowej, lepszą sylwetkę i kondycję, a także wzrost pewności siebie i prawdziwą bombę endorfin! Czym dokładnie jest taniec towarzyski i jakie techniki tańca się w nim zawierają?

Czym różni się kurs tańca towarzyskiego od innych rodzajów tańca?

Rodzaje tańca różnią się od siebie historią, pochodzeniem, techniką ruchów, charakterem, czy też muzyką. Czym jednak różni się taniec towarzyski od pozostałych typów? Otóż większość kursów tańca towarzyskiego obejmuje dziesięć tańców turniejowych, opartych o Światowy Program Taneczny, które dzielą się na tańce standardowe i latynoamerykańskie. Pozostałe rodzaje to tańce użytkowe, które nie są oceniane na turniejach tanecznych. Zalicza się do nich między innymi bachatę, swing, kizombę, salsę, twist czy tango argentyńskie.

Nauka tańca towarzyskiego – tańce latynoamerykańskie

Tańce z grupy latino z reguły są ekspresyjne, szybkie i dynamiczne, oparte na wyrazistych i zmysłowych ruchach bioder, z naciskiem na biodra. Powstały na początku XIX wieku lecz popularność zyskały w XX wieku. Nauka tańca towarzyskiego w zakresie stylów latynoamerykańskich obejmuje:

Samba

Jest to taniec brazylijski, tańczony “na kole” w wyjątkowo szybkim tempie, które wynosi 56 taktów na minutę. Podczas turniejów zazwyczaj rozpoczyna się nią serie tańców latynoamerykańskich. Ruchy w sambie oparte są na dynamicznym tańcu bioder i stóp.

Rumba

Nie bez powodu nazywana jest tańcem miłości i namiętności. Ten pochodzący z Afryki taniec, oparty na specyficznym kroku w rytmie wolny-szybki-szybki ma na celu ukazać za pomocą ruchów ciała zmysłową grę między partnerami, w których kobieta kusi i uwodzi mężczyznę za pomocą mocnych ruchów bioder.

Jive

Wyjątkowo szybki i dynamiczny taniec, powstały na początku XX wieku. Oparty jest na ekspresyjnych wykopach i mocnych przyciągnięciach pod koniec wykonywanych figur. Często bywa mylony z boogie-woogie lub rock and rollem.

Chacha

Kubański taniec wywodzący się z rumby i mambo. Oparty jest na kroku odstawno-dostawnym, pracy bioder i silnych nogach. Nauka tańca towarzyskiego jakim jest cha-cha wymaga opanowania ósemek, rond i przeprostów kolan.

Paso double

Jest to taniec mający korzenie w Hiszpańskiej corridzie i swoją techniką do niej nawiązujący. Mężczyzna odgrywa rolę torreadora, kobieta zaś reaguje na jego prowadzenie w trzech częściach: pierwsza to rozpoczęcie walki, następnie sama bitwa i zabicie byka i trzecia zwycięska parada.

Tańce standardowe na kursie tańca towarzyskiego

Drugą grupą podczas nauki na kursie tańca towarzyskiego są tańce standardowe. Wyróżniają się one wyjątkowo eleganckim i dostojnym charakterem, a także specyfiką ubioru podczas turniejów, do których zalicza się frak w przypadku mężczyzn i piękne, długie suknie u kobiet.

Walc wiedeński

Uważany jest za najbardziej elegancki rodzaj tańca i swój początek ma w 1815 roku podczas kongresu wiedeńskiego. Charakteryzuje się płynnością przejść między figurami oraz mnogością obrotów.

Tango

Taniec pochodzący z Montevideo i Buenos Aires i dzielący się na kilka odmian, w zależności od rejonu, w którym się kształtowało. Inspirowany jest flamenco i habanerą. Popularność zyskał w drugiej połowie XIX wieku.

Walc angielski

Zaprezentowany po raz pierwszy w 1921 roku taniec, czerpiący z walca wiedeńskiego, jednak znacznie od niego wolniejszy.

Foxtrot

Należący do grupy tańców swingowych styl, polegający na ruchach naprzemiennie w tempie szybkim i wolnym. Mimo specyficznej techniki odznacza się dużą płynnością ruchów. Podczas kursów tańca towarzyskiego nazywany jest czasem dowcipnie “najtrudniejszym spacerem na świecie”.

Quickstep

Podobnie jak i fokstrot należy do grupy tańców swingowych i oparty jest na licznych podskokach. Powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku i zaliczany jest do tańców szybkich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here