Prolaktyna – badanie i znaczenie wyników z wysokim poziomem

0
1503

Pracę ludzkiego organizmu reguluje szereg wytwarzanych w nim hormonów. A jednym z nich jest prolaktyna. Najczęściej kojarzona jest ona z kobietą, w organizmie której odpowiada za laktację, czyli zdolność do produkcji i karmienia młodych. W praktyce jednak hormon ten pełni o wiele więcej funkcji.

Prolaktyna hormon nie tylko żeński

W błędzie jest ten, kto uważa, że prolaktyna to wyłącznie hormon żeński. Wytwarzana głównie przez przysadkę mózgową, występuje także u mężczyzn. Różnica dotyczy natomiast funkcji. U kobiety odpowiada głównie za produkcję mleka, ale też za regulację cyklu rozrodczego. U mężczyzn natomiast stymuluje jądra do wydzielania testosteronu. Poza tym ogólnie prolaktyna wpływa też na układ odpornościowy, metabolizm czy regulację płynów.

Prolaktyna – badanie i znaczenie wyników z wysokim poziomem

Podwyższony poziom prolaktyny zarówno w organizmie kobiety, jak i mężczyzny może świadczyć o stanach patologicznych. Gdy za dużo jest jej w organizmie kobiety, niemal natychmiast pojawiają się zaburzenia w cyklu miesiączkowym. Zmniejsza się też libido i pojawia się suchość pochwy. Poza tym wysokiemu stężeniu prolaktyny towarzyszy często zaburzenie wiedzenia czy ból głowy.

U mężczyzn podwyższony poziom prolaktyny objawia się natomiast przerostem gruczołu piersiowego, a niekiedy nawet mlekotokiem. Ponadto zaburzeniu ulegają funkcje seksualne, pojawia się problem z elekcją, spadek libido, a nawet zaburzenie płodności.

Przyczyny wysokiego poziomu prolaktyny

Za wysoki poziom prolaktyny może odpowiadać wiele czynników. U kobiet może być to oczywiście ciąża. U kobiet i u mężczyzn – niedoczynność tarczycy, czy przyjmowanie leków, które hamują działanie dopaminy (hormon regulujący wytwarzanie prolaktyny), a także guz przysadki.

Leczenie farmakologiczne

Zbyt wysoki poziom prolaktyny zawsze wymaga interwencji lekarza i podjęcia leczenia farmakologicznego, chyba, że mamy do czynienia z ciążą. Leczenie to natomiast należy oprzeć na znalezieniu konkretnej przyczyny i uderzenia właśnie w jej źródło.

ufendi.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here