Zimowe rękawice – niezbędny element zimowej garderoby kolarskiej

0
3438
Zimowe rękawice - niezbędny element zimowej garderoby kolarskiej

Rower nie musi być wcale dyscypliną zarezerwowaną jedynie na wiosnę i lato – przy dobrej pogodzie i niskich temperaturach wystarczy dobre zaplecze odzieżowe, a jazda sprawi Ci równie wiele przyjemności! Rękawiczki to bez wątpienia jeden z najważniejszych atrybutów kolarza planującego jazdę zimą – trudno wyobrazić sobie bez nich swobodne prowadzenie roweru i pewny chwyt przy zmarzniętych, skostniałych dłoniach. W sklepach dostępnych jest jednak wiele modeli zimowych rękawic rowerowych. Jak wybrać te właściwe?

Dłonie to jedna z najszybciej wychładzających się części ciała, szczególnie podczas rowerowej przejażdżki, gdy trzymając kierownicę znajdują się w dość dużej odległości od ciała. Dłonie trzymające kierownicę są pierwszym punktem zderzenia się ciała z zimnym powietrzem i wiatrem, a przez znacznie cieńszą warstwę skóry i mięśni są narażone na działanie zimna znacznie bardziej, niż inne części ciała. Warto pamiętać więc, by odpowiednio je chronić, najlepiej z pomocą rękawic dedykowanych typowo do jazdy na rowerze. Dlaczego model rękawiczek jest tu tak ważny?

Rodzaje rękawiczek rowerowych – jakie rękawice wybrać na zimową przejażdżkę?

Najbardziej wymagający kolarze korzystają ze specjalnych rękawic rowerowych przez cały rok, jednak zależnie od sezonu zmieniają rodzaj i model stosowanych rękawiczek. W sklepach nie trudno znaleźć zarówno rękawice długie, jak i krótkie, w obrębie których oczywistym wyborem na zimę byłyby oczywiście te pierwsze. W praktyce rękawiczki z pełnymi palcami nie wystarczą, by właściwie ogrzać dłoń rowerzysty zimą – oprócz długości dużą rolę odgrywają tu materiał wykonania, wewnętrzna wyściółka czy wygodny krój, dzięki któremu nie stracisz kontroli nad kierownicą.

Rękawiczki zimowe na rower – materiał wykonania

Przeglądając opisy kolejnych modeli rękawic rowerowych zwróć uwagę na to, czy rękawice zostały wyposażone w specjalną membranę chroniącą dłonie przed wiatrem. Technologie takie jak Windstopper, Windtex, czy No Wind to podstawa, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed szybkim wychładzaniem dłoni, a wraz z nimi całego ciała. Podczas wyboru warto przyjrzeć się też materiałowi, z jakiego wykonano rękawice – warstwa zewnętrzna powinna chronić je przed przemoczeniem, ale jednocześnie pozwolić na swobodne odprowadzanie potu ze skóry. Oddychająca ściółka to konieczność! Pamiętaj też, by przed zakupem sprawdzić rodzaj ściągacza w nadgarstku – zimowe rękawice rowerowe powinny być dopasowane tak, by się nie zsuwały, ale nie dopuszczały też wiatru i śniegu do środka.

Zimowe rękawice sportowe – przeznaczenie (nie)uniwersalne

Zakup dowolnych rękawic sportowych do jazdy na rowerze kusi, bo przecież nawet najtańsze rękawice narciarskie czy snowboardowe to gwarancja dobrego zabezpieczenia dłoni. Niestety, w przypadku roweru nie warto stawiać na pozornie uniwersalne modele i to nie tylko ze względu na wątpliwą jakość. Rękawice na rower muszą gwarantować antypoślizgową część wewnętrzną i pewność chwytu, którego gruby materiał wielu rękawic narciarskich zwyczajnie nie zapewni. Musimy jednak zaznaczyć w tym miejscu, że rękawiczki rowerowe nie mogą być absolutnie za małe – im więcej wolnej przestrzeni wewnątrz rękawicy, tym większa szansa na ogrzanie się wewnątrz niej powietrza i zapewnienie dłoniom dodatkowej ochrony termicznej. Przy bardzo niskich temperaturach warto pomyśleć wręcz o rezygnacji z tradycyjnych rękawic 5-cio palcowych na rzecz tych z 3-ma palcami, umożliwiających w dalszym ciągu swobodną obsługę manetek hamulców i przerzutek, ale jednocześnie gwarantujących lepsze utrzymanie ciepła dłoni.

Zimowa odzież rowerowa – jak przygotować się do jazdy w niskich temperaturach?

Wybierając rękawice zimowe na rower warto pomyśleć nie tylko o wygodzie jazdy, ale także kwestiach bezpieczeństwa czy konieczności obsługi nawigacji rowerowej bez zdejmowania rękawic. Producenci starają się dziś wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów, dodając na opuszkach palców specjalne wkładki umożliwiające swobodne używanie smartfonów. Wzdłuż rękawiczek pojawiają się też coraz częściej praktyczne odblaski, które rzucają się w oczy już z daleka i pomogą zwiększyć Twoją widoczność na drodze.

Rękawiczki to jednak nie jedyny element odzieży rowerowej, o który należy zadbać zimą ze szczególną uwagą. Skarpety, spodenki, koszulki, bielizna termiczna – budowanie stroju z wielu praktycznych warstw technicznych to najlepszy sposób na zagwarantowanie sobie odpowiedniej izolacji termicznej i uniknięcie przegrzewania się pod grubymi warstwami nieoddychającego materiału. O doborze zimowej odzieży rowerowej przeczytasz więcej w poradniku rowerowym. Sprawdź, czy Twoje przygotowanie do sezonu jest wystarczające, uzupełnij szafę o niezbędne elementy i ciesz się jazdą na rowerze bez względu na pogodę panującą za oknem!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here