Zalety treningu z gumami

0
415
Zalety treningu z gumami

Czasem samo trenowanie może się znudzić lub nie przynosić takich efektów, jakich się spodziewasz. Rozwiązaniem jest skorzystanie z akcesoriów, które wymuszają większe zaangażowanie wybranych partii ciała. Rozciągliwa guma jest na tyle wielofunkcyjna, że sprawdzi się zarówno w treningach amatorskich jak i profesjonalnych. Jej zaletą jest przede wszystkim prosta i nieskomplikowana obsługa, jak również możliwość użytkowania w warunkach domowych, bez nadzoru trenera personalnego.

Dlaczego warto ćwiczyć z gumą?

Gumy do ćwiczeń to przede wszystkim urozmaicenie codziennych treningów. Ale nie tylko. Akcesoria mają duże znaczenie, jeżeli zależy Ci na mobilizowaniu konkretnych partii ciała i angażowaniu ich. Przedstawione poniżej przykładowe ćwiczenia są tego najlepszym dowodem!

Elastyczne taśmy wspierają regularne ćwiczenia, pomagając Ci w szybszym wzmacnianiu mięśni, zwiększaniu siły i wydolności, poprawianiu kondycji oraz stabilności ciała. Szybko zauważysz też poprawę elastyczności i wyszczuplenie najbardziej newralgicznych partii – brzucha, ud, pośladków, łydek, pleców, klatki piersiowej i ramion. Liczne zalety treningu z gumami sprawiają, że wiele osób chętnie po nie sięga i stosuje w zaciszu własnego domu.

Jak znaleźć idealną gumę do ćwiczeń?

Guma do ćwiczeń, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję, musi być dopasowana do Ciebie, Twoich oczekiwań, rodzaju treningu i stopnia jego zaawansowania. Na początkowym etapie wybieraj modele o mniejszym oporze, bardziej elastyczne i rozciągliwe. Pamiętaj, że im szersza i grubsza taśma, tym większy opór. Zarezerwuj sobie takie akcesoria na czas wytężonych treningów, gdy będziesz już bardziej zaawansowany.

3-stopniowy podział gum ze względu na szerokość i opór:

  • szerokość 22 mm = opór 10-15 kg,
  • szerokość 44 mm = opór 25-35 kg,
  • szerokość 83 mm = opór 45-55 kg.

Jeżeli stosujesz gumy wyłącznie do angażowania górnych partii ciała – barków, ramion, możesz wybrać gumy krótkie o oporze w granicach 5-20 kg, które świetnie wspierają ruchy boczne.

Nie tylko do ćwiczeń

Okazuje się, że gumy mają też inne zastosowania. Można korzystać z nich w ramach rehabilitacji, co jest popularną praktyką wśród sportowców. Zdarza się, że lekarz prowadzący zaleca w ramach rekonwalescencji stosowanie gum. Najczęściej po takich kontuzjach jak złamania i zwichnięcia barków, przy kolanie biegacza, łokciu tenisisty, skręceniach, nadwyrężeniach, kontuzjach więzadła krzyżowego.

Przykładowe ćwiczenia z gumą

Nawet w wielu tradycyjnych ćwiczeniach możesz wykorzystać elastyczne taśmy, co znacznie zwiększy atrakcyjność treningów oraz pozwoli osiągnąć lepsze efekty w krótszym czasie.

  1. Stań na gumie, a jej przeciwległą część złap dłońmi. Wykonuj wychylenia w boki, rozciągając gumę raz jedną, raz drugą ręką.
  2. Stań w rozkroku na gumie, chwyć ją dłońmi i unoś do góry, aż do oporu, zginając przy tym łokcie.
  3. Usiądź i zegnij nogi. Ułóż gumę pod powierzchniami butów i złap jej koniec na wysokości klatki piersiowej. Zachowując proste plecy wykonuj skręty tułowia na boki.

Gotowy do treningu? Gumy do ćwiczeń pomogą Ci wykonać go jeszcze efektywniej!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here