Zakażenia grzybicze i bakteryjne dróg moczowo płciowych kobiety

0
1711
Zakażenia grzybicze i bakteryjne dróg moczowo płciowych kobiety

Układ moczowo-płciowy każdej kobiety narażony jest na wiele niebezpieczeństw wynikających z zagrażających nam chorób. Pojawiają się także jednak kwestie związane z działaniem środowiska, w jakim przebywamy oraz samego stylu życia. Zdrowie układu moczowo–płciowego to podstawa komfortu fizycznego i psychicznego każdej z nas.

Co zagraża kobietom?

Prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych i rodnych zapewnia kobiecie właściwa bariera ochronna, którą gwarantują przyjazne bakterie Lactobacillus. W wielu jednak sytuacjach flora bakteryjna zostaje zaburzona. Dzieje się tak w przypadku antybiotykoterapii, zmian hormonalnych spowodowanych antykoncepcją lub menopauzą, przy intensywnym życiu seksualnym czy niewłaściwej higienie. Może dojść wtedy do zakażeń grzybiczych lub bakteryjnych dróg moczowo–płciowych, a przewlekły stan zapalny może prowadzić do bardzo groźnych powikłań, takich jak zapalenie przydatków, pęcherza moczowego, a w skrajnych przypadkach do niepłodności.

Infekcje intymne co je wywołuje

W przypadku infekcji intymnych mamy do czynienia przede wszystkim z dwoma rodzajami zakażeń. Grzybica pochwy pojawia się wówczas, gdy osłabioną barierę ochronną atakują grzyby – drożdżaki. Rozpoznajemy to przede wszystkim po białej, gęstej, serowatej wydzielinie z pochwy i wykwitach skórne wewnątrz ud. Z kolei zakażenie bakteryjne powodują bakterie atakujące środowisko pochwy, co powoduje często nieprzyjemny, rybi zapach oraz szarawe upławy. W obu przypadkach pojawia się dokuczliwe swędzenie pochwy, ból przy stosunku i oczywiście ogromny dyskomfort.

Jak sobie radzić?

Oczywista wydaje się w sytuacji zakażenia wizyta u lekarza ginekologa, który dobierze odpowiednie metody leczenia. Jednak zawsze ważna pozostaje codzienna profilaktyka. Sposobów jest wiele – od domowych, czyli mycie roztworem rumianku, unikanie sztucznych tkanin, wspólnych środków higieny, dużo ruchu – po bardziej specjalistyczne. Do tych drugich zalicza się używanie specjalnych płynów do higieny intymnej oraz stosowanie probiotyków ginekologicznych. Jednym z nich jest Invag. Zawiera on trzy szczepy pałeczek kwasu mlekowego i jest świetnie dopasowany do flory bakteryjnej Polek. Dzięki temu utrzymana zostaje równowaga flory bakteryjnej niezbędna do zachowania zdrowia. Więcej na ten temat znaleźć można na stronie https://www.invag.pl/.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here