Jak wybrać najlepszą baterię LiPo do swojego drona?

0
566

Baterie do dronów mają kilka kwestii więcej do rozważenia niż tylko to, jak długo utrzyma twój statek w powietrzu. Ten przewodnik ma pomóc Ci poinformować, jakie są te kwestie, i pomóc Ci zdecydować, która bateria jest odpowiednia dla Twojego indywidualnego stylu latania i drona. Napięcie i pojemność to najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę, ale waga i szybkość rozładowania są prawie tak samo ważne.

Jak wiemy z świątecznych poranków jako dzieci, nie wszystkie baterie są takie same. Po rozpakowaniu największego prezentu pod choinką i zamontowaniu „bezimiennych” baterii, które zostały dostarczone wraz z zabawką, brzęczenie i pikanie, które doprowadzają rodziców do rozproszenia, stają się cichsze i bardziej zniekształcone, aż baterie w ogóle przestają działać. Dość wcześnie dowiadujemy się, że warto wydać trochę więcej pieniędzy na dobrej jakości baterie, aby nie skrócić czasu zabawy.

Napięcie baterii (liczba ogniw)

Napięcie nominalne ogniwa LiPo wynosi 3,7V, ogniwa są połączone szeregowo w celu zwiększenia napięcia, liczba ogniw użytych w pakiecie LiPo jest pokazana liczbą, po której następuje litera „S”. Tak więc bateria 2S ma 2 ogniwa połączone szeregowo, aby stworzyć baterię 7,4 V, a 3S ma 3 ogniwa, aby zwiększyć napięcie do 11,1 V. Obecnie najczęściej używanym napięciem dla dronów jest bateria 4S 14.8v.

Pojemność

Pojemność LiPo ma największy wpływ na czas lotu, im wyższa pojemność, tym dłuższy czas lotu uzyskasz ze swojego statku, ale im wyższa pojemność, tym cięższy będzie akumulator. Ponieważ LiPo jest pojedynczym najcięższym komponentem twojego quada, osiągniesz etap, w którym uzyskasz malejące zwroty, a bateria jest zbyt ciężka, aby twój statek mógł efektywnie przewozić. Najbardziej powszechną pojemnością dronów wyścigowych z 5-calowymi śmigłami jest 1300 mAh, co wydaje się być najlepszą równowagą między osiągami, czasem lotu i masą, ale są oczywiście wyjątki od tego.

Szybkość rozładowania (ocena C)

Szybkość rozładowania jest oznaczona liczbą, po której następuje litera „C”, im wyższa szybkość rozładowania, tym lepiej. Ocena rozładowania pokazuje, jak szybko możesz bezpiecznie rozładować baterię. Wyższa ocena C oznacza, że zużyjesz mniej wejścia przepustnicy, aby twój statek zawisł w powietrzu, i zapewni większe natężenie prądu dla silników przy pełnym otwarciu przepustnicy, dzięki czemu twój statek będzie szybszy i bardziej dynamiczny.

Istnieje zjawisko znane jako „zapad napięcia” – im wyższy sygnał wejściowy przepustnicy, tym szybciej wyczerpujesz baterię, ale to wyczerpanie nie jest liniowe. Przy bardzo wysokim otwarciu przepustnicy napięcie spada jeszcze szybciej, ale w miarę zmniejszania przepustnicy napięcie powróci, im niższa wartość C akumulatora, tym bardziej wyraźny będzie spadek napięcia i tym dłużej zajmie ponowne zwiększenie napięcia .

Przy wysokiej wartości C zmniejsza się spadek napięcia przy bardzo dużej przepustnicy. Polecamy 45C jako minimum do powolnego latania, 75C będzie lepszy do freestyle’u, ale aby wydobyć to, co najlepsze ze swojego drona, a szczególnie do wyścigów, powinieneś patrzeć na oceny C wynoszące 80-100C i wyższe.

Uwaga – Baterie o wyższej wartości C będą zwykle nieco cięższe niż inne o tym samym napięciu i pojemności.

Wskazówka dla kupujących – Niektórzy producenci zawyżają liczby oceny C swoich baterii, dlatego zaleca się kupowanie baterii z renomowanego źródła.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here