Cztery sposoby na infekcję intymną – jak się z nimi uporać?

0
662
Cztery sposoby na infekcję intymną – jak się z nimi uporać?

Stany zapalne pochwy zdarzają się dość często, pomimo prawidłowo prowadzonej higieny intymniej. Upławy, pieczenie, ból czy uporczywe swędzenie to charakterystyczne objawy infekcji o różnych przyczynach, które zwykle bez problemów da się wyleczyć.

Lepiej zapobiegać…

Znana prawda mówi o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć i jest w tym sporo racji. Infekcji intymnych zazwyczaj da się uniknąć, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Aby uchronić się przed złośliwymi bakteriami, drożdżakami czy rzęsistkiem dobrze przyswoić sobie kilka podstawowych zasad postępowania. Przede wszystkim należy myć okolice intymne odpowiednimi kosmetykami, które mają kwaśny odczyn i nie zmieniają środowiska naturalnego pochwy. Ponadto dobrze jest zastąpić długie kąpiele w wannie prysznicem. Wskazane jest ponadto używanie bawełnianej bielizny, najlepiej z wkładką oraz zachowanie szczególnej ostrożności w toaletach publicznych – należy stosować specjalne nakładki na sedes. Ważna jest też ochrona ciała przed zimnem i przechłodzeniem, szczególnie w okolicach pochwy i pęcherza. Nieprzestrzeganie tych podstawowych reguł prowadzi zainfekowania pochwy, szczególnie niebezpieczną w okresie ciąży.

… Niż leczyć…

Jeżeli objawy typowe dla infekcji intymnych dadzą o sobie znać, dość łatwo możemy zdiagnozować przyczynę i podjąć takie leczenie, które będzie najbardziej odpowiednie. Istnieją cztery najważniejsze sposoby na infekcję. Pierwszy z nich to…cały poprzedni akapit, czyli niedopuszczenie do zakażenia. Kolejną fazą będzie szybka reakcja na powstałe objawy w miejscu ich powstania, Stosuje się w tym celu np. żele przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które działają również kojąco. Kolejnym krokiem będzie przyjęcie leków (antybiotyków, globulek, maści itp.) uderzających bezpośrednio w przyczynę zapalenia. Dobrze jest w tym momencie kuracji włączyć do niej specjalne probiotyki ginekologiczne, które pomogą odnowić prawidłową florę bakteryjną pochwy. Więcej o ich zaletach i stosowaniu dowiedzieć się można na stronie provag.info. Czwartym sposobem jest tzw. irygacja, czyli płukanie pochwy. Zapewnia szybką i skuteczną ulgę w dolegliwościach związanych z infekcjami intymnymi. Odpowiedni irygator z pompką i aplikatorem dostaniemy w każdej aptece. Płuczemy zgodnie z zaleceniami ulotki dołączonej do leku, zwykle 2-3 razy dziennie, lecz nie dłużej niż około 5 dni.

Status quo – bez zmian czyli odpowiednia higiena

Trudno jest całkowicie wyeliminować zagrożenia, które mogą spowodować infekcję intymną. Wystarczy czasem kąpiel w basenie, prysznic na siłowni czy erotyczne spotkanie by zostać zakażonym. Trzeba pamiętać, że leczenie warto zastosować również u partnera seksualnego. W przeciwnym razie jedna osoba zawsze będzie zarażać drugą i infekcja nigdy do końca nie zostanie wyleczona.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here