Jak wybrać odpowiedni strój do gimnastyki?

0
1268
Jak wybrać odpowiedni strój do gimnastyki?

Niemalże każdy moment w naszym życiu jest odpowiedni, by rozpocząć przygodę ze sportem. Wcześniej jednak dobrze jest się choć w minimalnym stopniu do tego przygotować. Na początek do większości dyscyplin, takich jak aerobic, gimnastyka czy akrobatyka sportowa wystarczy nam zwykły dres i T-shirt, ale już po kilku lekcjach poczujemy, że potrzebujemy nieco bardziej profesjonalnej odzieży. Wystarczy wejść do najbliższego sklepu sportowego, by przekonać się, że podjęcie decyzji, jaki strój kupić nie będzie łatwe. Dlatego też w poniższym wpisie postaramy się zastanowić nad tym, jakimi cechami powinien wyróżniać się dobry strój do uprawiania gimnastyki.

Najważniejszy jest materiał

Materiał, z którego wykonane są stroje gimnastyczne powinien zapewniać przede wszystkim dobre odprowadzenie wilgoci od ciała na zewnątrz. Tej właściwości zdecydowanie nie posiada bawełna. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego nasze ciało się poci, a bawełna w świetnym stopniu wchłania tą wilgoć, ale nie odprowadza, co w konsekwencji prowadzi do tego, że na koszulce mamy mokre plamy, a ubranie nas ziębi. Z tego właśnie powodu wszystkie stroje gimnastyczne, nie zależnie od tego, czy są to modele dla amatorów, profesjonalistów, czy zwykły strój na W-F dla dziecka, powinny być wykonane z materiałów syntetycznych, poliestrowych. Materiały te wykazują cechy termoaktywne, poprzez wchłanianie wilgoci i odprowadzanie jej na zewnątrz pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę ciała podczas ćwiczeń, a jednocześnie bardzo szybko wysychają, dzięki czemu nasz organizm się nie wychładza. W składzie materiału, z którego wykonano ubranie powinien również znaleźć się elastan lub inny składnik zapewniający dużą elastyczność stroju, dzięki temu będzie on wygodny w użytkowaniu.

Krój, który zapewnia swobodę ruchów

Nasze sportowe ubranie nie powinno być ani zbyt luźne, ani zbyt obcisłe. Luźny strój będzie przeszkadzał podczas wykonywania ćwiczeń, a zbyt obcisły będzie krępował nam ruchy, a także może doprowadzić do przegrzania organizmu z powodu słabej wentylacji. Kluczowe jest również to, aby stroje gimnastyczne były elastyczne, podnosi to znacząco komfort podczas aktywności fizycznej. Świetnie sprawdzają się legginsy z lycrą, topy bezszwowe, lub z płaskim szwem, a także termoaktywne, wąskie T-shirty. Warto również zwrócić uwagę na bieliznę sportową, ponieważ ta używana na co dzień może podczas ćwiczeń nas uwierać, lub się przesuwać. Dotyczy to szczególnie kobiet, dla nich zdecydowanie polecane są bezszwowe biustonosze sportowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here