Jak wybrać dobrego psychiatrę?

0
589

Spory wpływ na postępy w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych może mieć znalezienie samego odpowiedniego psychiatry. Niesympatyczny lekarz z bardzo służbowym podejściem do pacjentów i bez grama empatii może skutecznie zniechęcić do kontynuowania terapii. To właśnie dlatego warto dobrze przygotować się do poszukiwań specjalisty. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wyboru psychiatry.

Postaw na osobę zorientowaną na potrzeby pacjenta

Wbrew pozorom do ocenienia podejścia do pacjentów niekoniecznie potrzebne jest osobiste spotkanie z psychiatrą. Czasami może wystarczyć rozmowa telefoniczna w celu zapisania się na wizytę, żeby stwierdzić, czy dany specjalista traktuje swoich podopiecznych z szacunkiem. W tym przypadku czasami warto kierować się intuicją i umówić się na konsultacje u innego lekarza, jeśli ktoś nie zrobił pozytywnego wrażenia już na samym początku.

Kwestia zorientowania na potrzeby pacjenta może jednak dotyczyć nie tylko charakteru psychiatry czy też uczucia sympatii względem lekarza. Najlepsi specjaliści stawiają na maksymalne dopasowanie swojej oferty do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi. Z tego powodu poradnia psychiatryczna Bemowo oprócz tradycyjnych spotkań w gabinetach daje również możliwość skorzystania z wizyt domowych lub konsultacji online.

Sprawdź opinie pacjentów o psychiatrze

W XXI wieku nie trzeba przekonywać się na własnej skórze o tym, czy wybrany psychiatra jest mistrzem w swoim fachu, czy też może raczej źródłem dodatkowego stresu w życiu swoich pacjentów. W Internecie przeważnie można znaleźć sporo opinii o praktycznie każdym lekarzu. W ten prosty sposób można znacznie szybciej trafić do specjalisty, który będzie odpowiadał potrzebom i preferencjom pacjenta.

W wyborze psychiatry przydatna może również okazać się informacja dotycząca jego pozycji w środowisku lekarskim. Najlepsi psychiatrzy często współpracują ze znanymi poradniami psychicznymi. Tak jest np. w przypadku specjalistów oferujących swoje usługi w sieci klinik PsychoMedic, która stawia na zaufanych lekarzy biorących udział w różnego rodzaju szkoleniach i międzynarodowych badaniach.

Znajdź odpowiedniego specjalistę

Podczas poszukiwań dobrego psychiatry warto wziąć pod uwagę jego specjalizację. Oczywiście każdy lekarz psychiatra posiada niezbędną wiedzę do prowadzenia podstawowego leczenia depresji, schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych. Większość specjalistów skupia się jednak raczej na konkretnych jednostkach chorobowych. Dlatego np. w przypadku anoreksji warto zwrócić się do osoby z doświadczeniem właśnie w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Wybranie psychiatry zajmującego się od lat przede wszystkim pacjentami z depresją czy też zaburzeniami snu znacząco zwiększa szanse na poprawę stanu osób, które zgłosiły się do niego właśnie z takim problemem. Specjalizacja w konkretnej dziedzinie psychiatrii działa dokładnie tak samo jak w przypadku innych działów medycyny czy też stomatologii. Warto zatem sprawdzić przed umówieniem się na wizytę, w czym dany psychiatra jest ekspertem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here