Hemoroidy u dzieci.

1
322

Hemoroidy (inaczej guzki krwawnicze) to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu, które ułatwiają kontrolę nad wydawaniem stolca. Choroba następuje w momencie, gdy są one nabrzmiałe lub objęte są stanem zapalnym.

Mimo iż jest to przypadłość najczęściej diagnozowana u ludzi dorosłych, dotyczy także i dzieci. Najczęstszymi powodami są skłonności genetyczne oraz zaparcia. Hemoroidy u dzieci objawiają się krwią w stolcu, bólem, swędzeniem odbytu, śluzem w stolcu oraz uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Rozpoznanie następuje najczęściej poprzez badanie przedmiotowe oraz ocenę wzrokową, która pozwala określić czy są to hemoroidy wewnętrzne czy zewnętrzne. Wewnętrzne to takie, które znajdują się powyżej linii grzebieniastej i klasyfikowane są poprzez cztery stopnie. Zewnętrzne znajdują się poniżej linii grzebieniastej.

Jednym z głównych powodów hemoroidów jest nieprawidłowa dieta dziecka, zbyt tłusta, z małą ilością przyswajanych płynów. Zapobiec można temu poprzez podawanie dziecku większej ilości wody, uwzględnienie w diecie produktów bogatych w błonnik (płatki owsiane, siemię lniane czy otręby pszenne) oraz poprzez aktywność fizyczną.

Należy unikać takich produktów w diecie, jak banany, czekolada, gotowana marchew czy ryż ze względu na negatywny wpływ na procesy trawienne:
Istnieją także leki na zaparcia dla dzieci, które ułatwiają wypróżnianie. Leki te przepisuje pediatra, są to zwykle środki do stosowania miejscowego, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Są one często w formie maści lub czopków. Łagodzą ból oraz świąd odbytu. Oprócz leków wykonuje się także zabiegi, między innymi zabieg podczas którego zakłada się elastyczną gumkę na wewnętrzny żylak oraz wstrzyknięcie do żylaka odpowiedniego środka.

Ze względu na objawy podobne do innych schorzeń, często choroba mylona jest z innymi schorzeniami odbytu, takimi jak: szczeliny odbytu, przetoki, ropnie, rak jelita grubego, żylaki odbytu lub świąd odbytu.
Wymagana jest więc dokładna analiza schorzenia oraz wykluczenie innych przypadłości przez lekarza.

hemoroidy24.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Moja córka ma hemoroidy i nie wiadomo skąd to się wzięło.
    Za każdym razem, przed zrobieniem kupy, aplikuję czopek na zaparcia Evaqu bambini.
    Czopek działa łagodnie, rozluźnia kupę i dziecko łatwo się wypróżnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here