Dlaczego powinniśmy pić dużo wody?

0
1225
Dlaczego powinniśmy pić dużo wody?

Na pewno już to słyszałeś: „jesteś tym co jesz”, ale czy myślałeś o tym, że także jesteś tym co pijesz? Zawartość procentowa wody w ludzkim organizmie uzależniona jest od wieku i płci, jednak przyjmuje się, że ponad połowę masy ciała dorosłego człowieka stanowi woda. Dlatego warto karmić się dobrymi jakościowo produktami. Na sklepowych półkach czekają na nas różne rodzaje wód – woda mineralna, źródlana, lecznicza, stołowa. Którą wybrać?

Jaka woda będzie dla mnie dobra?

Sklepowe półki aż uginają się pod naporem różnych wód butelkowanych. Najbardziej popularnym typem jest woda źródlana i woda mineralna. Zarówno ta pierwsza jak i druga ugasi pragnienie, ale czy to wystarczy? Przede wszystkim indywidualnie należy odpowiedzieć sobie na pytanie „dlaczego powinniśmy pić dużo wody”? Codziennie wypijamy sporo kawy, herbaty lub słodkich napojów, które działają moczopędnie i przez to mogą wypłukiwać z organizmu cenne mikro i makroelementy. Żeby je uzupełnić powinniśmy sięgnąć po wodę mineralną. Uzupełni ona ubytek minerałów takich jak magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, czy siarczany wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pozytywnie wpłyną one na działanie układu trawiennego, odpornościowego, nerwowego oraz kostnego. Pijąc odpowiednie dla siebie ilości wody mineralnej szybko odczujesz jej dobry wpływ na organizm. Ze względu na łatwą absorbcję w układzie pokarmowym zawarte w wodzie składniki mineralne przyswajane są o wiele bardziej skutecznie niż przyjmowane jako suplementy diety.

Kiedy pić wodę?

Ilość przyjmowanych płynów zależna jest między innymi od wieku, płci, czy aktywności fizycznej. Stałe jednak pozostają pory, kiedy powinniśmy sięgać po wodę mineralną. Ważne żeby dzień zaczynać od wypicia przynajmniej jednej szklanki. Pomoże to rozruszać się zaspanemu organizmowi, uzupełni straty minerałów, które wypociliśmy w nocy, a także rozpocznie proces usuwania toksyn. Osoby mające problemy żołądkowe, np. refluks oraz te stosujące dietę nastawioną na spadek wagi powinny pić wodę ok. 20 minut przed posiłkiem dzięki czemu szybciej poczują sytość. O nawodnienie powinniśmy także zadbać wieczorami, przed pójściem spać, dobrze wpłynie to na nasze błony śluzowe oraz zmniejszy ryzyko zawału.

Małymi łykami do celu!

Mając na uwadze, że powinniśmy pić dużo wody butelka z tym płynem powinna nam towarzyszyć przez cały dzień. Jeśli woda mineralna będzie znajdować się w zasięgu wzroku łatwiej będzie nam wyrobić nawyk regularnego picia. Należy pamiętać, że bez odpowiedniego nawodnienia organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Woda bierze udział we wszystkich procesach metabolicznych, odpowiada za utrzymanie odpowiedniego działania organów wewnętrznych oraz za utrzymanie stałej temperatury ciała. Zastanów się, czy ostatnio aby nie częściej boli Cię głowa, jesteś przemęczony, rozdrażniony, a Twoje siły witalne notują spadek? Jedną z przyczyn może być właśnie odwodnienie organizmu. Pij dużo wody mineralnej, Twój organizm kiedyś Ci za to podziękuje.

[Głosów:1    Średnia:5/5]