Bieganie – dlaczego warto zacząć i jak się odpowiednio ubierać?

0
965
buty do biegania w terenie

Bieganie to fantastyczna forma spędzania czasu dla wszystkich. Jest to jednak zajęcie, które wymaga ogromnej determinacji i samozaparcia. Zapewne każdy z nas musiał kiedyś przebiec dłuższą odległość, uczucie zmęczenia jest wówczas na prawdę duże. Regularny trening przynosi jednak wiele korzyści, dlatego jeśli mamy możliwość biegania, odpowiednią ilość wolnego czasu, a także kompana do tego typu aktywności fizycznej, warto spróbować swoich sił. Zanim jednak zaczniemy, warto zaopatrzyć się w odpowiedni strój, w tym wygodne buty do biegania w terenie.

Zalety i wady biegania

Przede wszystkim ogromną zaletą biegania jest to, ze wzmacniamy swoje mięśnie. Warto jednak odpowiednio się wcześniej rozgrzać, aby nie nabawić się kontuzji, która przez pewien czas może nas wyeliminować z treningów. Dodatkowo biegając zwiększamy wydolność naszego organizmu, tym samym ulepszamy własną kondycję. Codzienny trening ma także dobry wpływ na odchudzanie. Spalamy kalorie, a także przyspieszamy metabolizm, co jest jak najbardziej korzystne podczas próby zrzucenia zbędnych kilogramów. Poranne bieganie zapewni nam zastrzyk energii na cały dzień. Dzięki niemu szybciej się rozbudzimy, a także rozgrzejemy mięśnie. Podczas tego typu aktywności fizycznej tętno znacznie wzrasta, natomiast organizm lepiej się dotlenia. Dodatkowo potwierdzono badaniami, że osoby regularnie uprawiające sport mają wzmocniony system immunologiczny, dzięki czemu zwiększa się ich odporność i rzadziej chorują. Niestety bieganie może też mieć pewne wady. Jest to zajęcie czasochłonne i często nudzące. Dodatkowo narażeni jesteśmy na drobne kontuzje, związane z naciągnięciem mięśni, skręceniem lub zwichnięciem stawu skokowego itp. Dodatkowo regularne bieganie wymaga odpowiedniego ubioru, który może być dość kosztowny.

Jakie ubrania do biegania?

Ubiór w dużym stopniu zależny jest od temperatury powietrza i panujących warunków atmosferycznych na zewnątrz. Przydatne na pewno będą odpowiednie buty do biegania w terenie. Powinny być lekkie, wykonane z materiału który jest wodoodporny. Dodatkowo ważne jest, aby były przyczepne i niezawodne. Buty do biegania w terenie powinny mieć podeszwy na tyle grube i miękkie, że nie powinniśmy niczego odczuć, podczas biegania po twardych powierzchniach, m.in. po asfalcie. W przypadku występowania wysokich temperatur, optymalne będą szorty, krótkie legginsy, a także koszulka na krótki rękaw lub bez rękawów. W przypadku mniejszych temperatur, niezbędna okaże się odzież termoizolacyjna, która pozwoli utrzymać odpowiednia temperaturę ciała. W przypadku wiatru, aby chronić głowę, przydatna będzie czapka lub kaptur.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here